1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye'den ABD ve Rusya'ya PYD Tepkisi
Türkiye'den ABD ve Rusya'ya PYD Tepkisi

Türkiye'den ABD ve Rusya'ya PYD Tepkisi

ABD ve Rus Büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı. İki ülkeye PKK'nın Suriye kolu olan PYD ile ilgili rahatsızlık iletildi.

A+A-

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass ve Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov dün ayrı ayrı Dışişleri Bakanlığına çağrılarak Türkiye'nin PYD konusundaki hassasiyetleri vurgulandı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, dün her iki ülkenin Ankara büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı. ABD Büyükelçisi Bass'ın Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile Rus büyükelçinin ise Türkiye diplomatlarıyla görüştüğü öğrenildi. Görüşmelerde bölgesel konuların yanı sıra Türkiye'nin PYD konusundaki tutumunun aktarıldığı belirtildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki günkü yaptığı açıklamada, PKK ile PYD arasında açık bir irtibat bulunduğunu ifade ederek Türkiye'ye dönük bir tehdit hissedilmesi durumunda gerekli tedbirleri alacaklarını, PYD'nin Türkiye'ye karşı faaliyet içine girmesi durumunda ise operasyon yapacaklarını kaydetmişti. PYD'nin Kobani olayları esnasında kendisine tanınan krediyi kötüye kullandığını söyleyen Davutoğlu, "PYD'nin DEAŞ karşısında meşruiyet kazanan bir aktör haline gelmesi kesinlikle kabul edilmez" demişti.

AA

HABERE YORUM KAT