1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Türkiye'den 20 Km Uzakta 'Katliam' Korkusu
Türkiyeden 20 Km Uzakta Katliam Korkusu

Türkiye'den 20 Km Uzakta 'Katliam' Korkusu

Suriye'nin kuzeybatısındaki Cisrüş-Şugur kasabasında halk, yetkililerin bölgede "büyük bir katliam" gerçekleştirmesinden korkuyor.

07 Haziran 2011 Salı 03:33A+A-

Türkiye sınırından yaklaşık 20 kilometre uzaktaki kasabada halk, yetkililerin tehdit ettikleri gibi düzeni güç kullanarak tesis etmesi halinde bunun olası olduğunu söylüyor.

Bu yöndeki kaygılar, Suriyeli muhaliflerin sosyal iletişim sitesi Facebook'taki sayfasında Cisrüş-Şugur halkı adına yapılan bir açıklamada dile getirildi.

Suriye'de devlet medyası daha önce silahlı çetelerin kasabada en az 120 güvenlik görevlisini öldürdükleri bildirmişti.

Facebook üzerinden yapılan açıklamada ise büyük oranda can kaybına yol açan saldırılar kınandı.

Ancak Cisrüş-Şugur kasabasındaki protestocular, hükümetin silahlı çetelerin katliam yaptığı iddiasına katılmıyor.

Suriye'de yabancı gazetecilerin faaliyetleri büyük oranda sınırlandırılmış durumda.

Bu nedenle gelişmeleri Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan izlemeye çalışan BBC muhabiri Jim Muir, Cisrüş-Şugur'da gerçekten ne olduğuna dair haberleri bağımsız kaynaklardan teyit etmenin mümkün olmadığını söylüyor.

'Hafta sonunda da 35 kişi öldü'

İnsan hakları grupları, hafta sonunda Cisrüş-Şugur'daki protesto gösterileri sırasında aralarında polislerin de olduğu 35 kişinin hayatını kaybettiğini bildirmişti.

Suriye hükümeti ise ülkede Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve rejim karşıtı protestoların başladığı Mart ayından bu yana, güvenlik güçlerine saldırılar düzenlendiğini sık sık dile getirmiş, protestoların barışçıl olmadığını savunmuştu.

Doğrulandığı takdirde, Cisrüş-Şugur'daki olay bu dönemde Suriye güvenlik güçlerine yönelik en kanlı saldırı olarak anılacak.

BBC

HABERE YORUM KAT