1. HABERLER

  2. HABER

  3. TEKNOLOJİ

  4. Türkiye'deki Bilgisayarların Yarısı Ele Geçirilmiş
Türkiye'deki Bilgisayarların Yarısı Ele Geçirilmiş

Türkiye'deki Bilgisayarların Yarısı Ele Geçirilmiş

Siber saldırılara karşı çözüm çağrısında bulunan HAVELSAN Genel Müdürü Atalay, "Türkiye'deki bilgisayarların yaklaşık yüzde 50'si ele geçirilmiş vaziyette, buna cep telefonlarımız da dahil" diyor.

A+A-

Hava Elektronik Sanayi (HAVELSAN) Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay'dan uyarı... Siber güvenlikte "milli çözümler"in olmazsa olmaz olduğunu dile getiren Ahmet Hamdi Atalay, "Siber mücadele ile ilgili yazılım ve donanımları parasını verip alıyorsunuz ama bunun size hizmet edip etmediğini bilmiyorsunuz. Belki de siz bir bir 'tehdit kapısı' açtınız. Hele bu aldığınız çözüme hakim değilseniz, bunun parametrelerini doğru ayarlayamadığınız, ince ayarını yapmadığınız siber güvenlik çözümleri aslında birilerine kapı oluşturuyor. 

ŞİFREYİ '0000' YAPMAK GİBİ 

Kamuda ve özel sektörde satın alınan siber güvenlik parametreleri, fabrika ayarlarında bırakıldığı zaman hackerlerin ya da kötü niyetli kişilerin hedefi oluyor. Düşünün asma kilidi astınız, üzerine de şifresi '0000' diye yazdınız 'gel gir içeri' asma kilit olmasa oraya belki bakılmayacak. Dolayısıyla milli çözümler burada olmazsa olmazdır" ifadelerini kullandı. 

Siz kontrol etmelisiniz

Siber güvenlikte temel kontrollerin, ana yönetim sisteminin yüzde yüz milli olması gerektiğine işaret eden Atalay, "Temel fonksiyonlar ve kontrol mekanizmaları size ait olması lazım. Oradaki kilidin şifresi sizde olmalı, kilidin ne zaman ve hangi şartlarda açılacağına sizin karar vermeniz gerekir. Bir kurum, kişi hatta devlet için siber güvenlik çerçevesini oluşturmaya ve o çerçevenin içindeki ana unsurları milli olarak yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Arap Baharı, Gezi Parkı olayları gibi bazı toplumsal olayların sosyal medya üzerinden gelen cep telefonlarına gelen bir mesajla yönlendirildiğini ifade eden Atalay, siber güvenliğin çok geniş boyutlu bir hal aldığını kaydetti.

Saldırılarda ilk 10'dayız 

Türkiye'nin de siber güvenlik savaşının bir parçası haline geldiğini ifade eden Atalay, şöyle konuştu: "Yayınlanmış uluslararası bir rapora göre, Türkiye'deki bilgisayarların yaklaşık yüzde 50'sinin ele geçirilmiş vaziyette, buna cep telefonlarımız da dahil. Bunlar, birileri tarafından bir yerlere saldırı için kullanılıyor, biz farkında bile değiliz. Ddos saldırılarını canlı olarak veren bir web sitesi var, orada Türkiye saldıran ve saldırılan ülkeler arasında her zaman ilk 10'da." 

Yüzde 35'i İsrail menşeili

Atalay, Bilgi Güvenliği Derneği tarafından yapılan bir araştırmada, Türkiye'deki güvenlik çözümü diye satılan programların yaklaşık yüzde 97'sinin dış kaynaklı olduğunu vurgulayarak, bu yüzde 97'nin de yüzde 55'inin Amerikan, yüzde 35'inin İsrail menşeli olduğunu, çözüm diye alınan programların birilerine kapı olabileceğini söyledi.

Akşam

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT