1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'Türkiye'de Sığınmacı Sayısı 2 Milyon 225 Bin 147'
'Türkiye'de Sığınmacı Sayısı 2 Milyon 225 Bin 147'

'Türkiye'de Sığınmacı Sayısı 2 Milyon 225 Bin 147'

Türkiye'de 2 milyon 225 bin 147 Suriyelinin bulunduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, sığınmacılara harcanan paranın 7,6 milyar doları aştığını anlattı. Kurtulmuş, Avrupa ülkelerini de yeterince yardım etmemekle eleştirdi.

A+A-

Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlenen Suriye Koordinasyon Toplantısı öncesi konuşan Kurtulmuş, çadır ve konteyner kentlerde 258 bin 977 kişinin barındığını, 2 milyona yakın Suriyeli sığınmacının da İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere şehirlerde yaşadığını söyledi.

‘7,6 milyar dolar harcandı’

Toplamda 2 milyon 225 bin 147 kayıtlı Suriyelinin Türkiye'de bulunduğunu dile getiren Kurtulmuş, bu sürede Suriyeli sığınmacılara 7,6 milyar ABD Doları harcandığını, bu miktarın sadece 418 milyon dolarının uluslararası yardım kuruluşları ve müttefik ülkelerden geldiğini belirtti.

AFAD'ın kontrolündeki kamplarda kalan 258 bin kişiye sağlıktan eğitime kadar her türlü desteğin sağlandığını ifade eden Kurtulmuş, "Suriye'nin içerisinde de mülteciler vardı, bunların bir kısmı kendi ülkelerinde mülteci durumundadır. Bunlara da yardım yapmaya gayret ediyoruz" dedi.

Yaklaşık 6 bin kişi Akdeniz'de boğuldu

Kurtulmuş, Avrupa ülkelerine sığınma başvurusunda bulunanların sayısının 428 bin 735, başvurusu kabul edilenlerin de 150 bin kişi civarında olduğunu belirtti. Akdeniz'in Türk karasularında, sahil güvenlik botlarının 53 bin 228 göçmeni kurtardığını anlatan Kurtulmuş, sahil güvenlik güçlerine de gösterdikleri hassasiyet dolayısıyla teşekkür etti.

2015'te 274 göçmenin Türk karasularında öldüğünü söyleyen Kurtulmuş, Akdeniz'de hayatını kaybeden göçmen sayısının toplamda 5 bin 950 kişi olduğunu ve Avrupa'ya geçen toplam göçmen sayısının da 380 bin kişi olduğunu aktardı.

Edirne yolundaki sığınmacılar

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, İstanbul, Edirne ve TEM otoyolunda son günlerde yaşanan tabloya da müdahale edildiğini söyledi. Yaşananların en büyük sebebinin sosyal medyadaki bilgi kirliliği olduğunu ifade eden Kurtulmuş, şu an 2 bin 300 Suriyelinin Edirne'de sınır kapısında ve İstanbul'da otogarlarda bulunduğunu açıkladı.

‘Lütuf kabul etmeyiz’

Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye maddi destek gelip gelmediği sorusuna, Kurtulmuş şöyle yanıt verdi:

"Biz, başkasının parasını hesap ederek, başkasının cüzdanındaki parayla bu yardımları sürdüren bir ülke değiliz. Uluslararası camianın 7 milyar 158 milyon dolarlık büyük faturaya tabi destek olması onların vazifesidir.

Türkiye'ye karşı bir hibede bulunacaklar, lütufkâr davranacaklar gibi bir tabloyu asla kabul etmeyiz. Bu desteği yaparlarsa zengin ülkeler ellerini taşın altına koymuş olduklarını gösterecekler. Bu, bütün insanlığa karşı yapılmış bir yardımdır."

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT