1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye-Suriye Savaşı İsteyenler Var
Türkiye-Suriye Savaşı İsteyenler Var

Türkiye-Suriye Savaşı İsteyenler Var

"Türkiye-Suriye arasında savaş çıksın diye dua edenler var. Sadece Batı’da değil. Bakın son bir iki günde, bizim basında çıkan haberlere..."

11 Ağustos 2011 Perşembe 08:12A+A-

Star Yazarı Aziz Üstel, Türkiye ile Suriye arasında savaş çıkmasını bekleyenler olduğuna dikkat çekti ve karanlık güçlerin Irak'ta yaşanan Sünni- Şii çatışması'nın Türkiye ve Suriye'de tekrarlanması hayalini yazdı.

Davutoğlu'nun Suriye'ye gitmesinden önce Türkiye basınında yer alan haberleri analiz eden Üstel, savaşı bekleyenlerin yalnızca Batı olmadığını belirtti. Yeni Türkiye'nin Suriye'de olanlara sessiz kalamayacağına da değinin Üstel, Erdoğan'ın bu konuda duyarlı olduğunu ifade etti.

İşte Üstel'in analizi:

Türkiye-Suriye arasında savaş çıksın diye dua edenler var. Sadece Batı’da değil. Bakın son bir iki günde, bizim basında çıkan haberlere: “PKK’lılar Suriye’ye sığındı... Suriye PKK’ya kucak açtı... İran’la Suriye, Türkiye’yle istihbarat konusunda işbirliğini kesti... PKK’yla ilgili istihbarat İsrail’den gelmeye başladı!” Bu haberlerin doğruluğu yanlışlığı bir yana, zamanlaması ilginç, en hafifinden! Ahmet Davutoğlu’nun Suriye ziyaretinden hemen önce!

AMAÇ SÜNNİ- Şİİ ÇATIŞMASI ÇIKARMAK

Neyse, bu yazılanları alın, bunlara, “Türkiye sınırına Suriye birlikleri yığınak yapıyor” gibisinden çıkan kimi asparagas haberleri ekleyin. ABD’den gelen CIA Başkanını, ABD Dışişleri yetkililerini ve Hilary Clinton’ı da hesaba katın. Ve NY Times’la, Washington Post gazetelerinde yayınlanan “Suriye’deki olaylarda dizginler Obama’nın elinden çıktı Erdoğan’ın elinde geçti” gibi başlıkları da dikkate alın. Ortaya ne çıkıyor? Bölgede bir Türkiye-Suriye savaşı beklentisi tabi! Aslında Türkiye-Suriye değil, Sünni-Şii çatışması yatıyor karanlık güçlerin düşlerinde. Irak’ta da olan buydu. Batılı kaynaklar Irak işgali sırasında 1 milyon Iraklı’nın öldüğünü açıkladı defalarca. Bunların ancak yüzde beşi, bilemedin onu Amerikalılarca öldürüldü. Diğerleri Sünni-Şii çatışmalarında yaşamını yitirdi. Şimdi benzer bir senaryo Türkiye-Suriye savaşı çıkararak sahnelenmek isteniyor. Ama bu düşle yaşayanlar Başbakan’ın Bahreyn’deki kargaşa sonrasında, “yeni Kerbelalar istemiyoruz!” sözünü unutuyorlar. Hem ülkesini hem de bölgedeki duyarlılıkları çok iyi bilen ve anlayan bir kişi Tayyip Bey.

TÜRKİYE- SURİYE SAVAŞI ÇIKMAZ

Türkiye’nin şu anda yaptığı, Suriye’yi demokratik haklar konusunda uyarmak. Bakınız, Suriye gizli polisi El Muhaberat ve Esad’a bağlı birliklerden canını kurtarıp Türkiye’ye sığınanların sayısı 20 bine ulaştı. Günde ortalama 75 kişi öldürülüyor Şam yönetimince ve Esad göstermelik reformlardan söz ediyor, gıkını çıkarana terörist damgası vuruyor, bu da bizim burnumuzun dibinde oluyor. Eski Türkiye sesini çıkarmaz uzaktan bakardı olan bitene. Ama burası artık Yeni Türkiye! Gördüğü her yerde haksızlığa, acımasızlığa, gaddarlığa karşı sesini yükseltecektir. Kendisine silah doğrultulmadığı sürece de barışı tercih edecektir. Onun için boşuna uğraşmayın; Türkiye-Suriye savaşı çıkmaz.

AKTİFHABER 

HABERE YORUM KAT