1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye Suriye İçin Harekete Geçiyor İddiası
Türkiye Suriye İçin Harekete Geçiyor İddiası

Türkiye Suriye İçin Harekete Geçiyor İddiası

Türkiye'nin tek taraflı güvenli bölge kurmak için harekete geçeceği iddia edildi.

A+A-

Meclis kulislerinde Türkiye'nin tek taraflı güvenli bölge ilan etmesinin an meselesi olduğu konuşuluyor.

Türkiye'nin Suriye'ye karadan müdahale için 3 şartından 1'i "güvenli bölge" kurulmasıydı... Uluslararası kamuoyunda konuyla ilgili tek bir somut destek gelmedi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş geçen hafta "Türkiye istediği anda güvenli bölge oluşturabilir" diyerek sınırlımız içinde atılacak bir adımın sinyalini verdi.

Planlar bile hazır

Türkiye Gazetesi'nden Ercan Gürses'in analiz haberine göre, Lübnan'ın sınırı kapattığını, yeni göç dalgasının da eskisinden çok daha büyük olacağını hesaplayan Ankara, Suriye ya da Türkiye tarafındaki güvenli bölge ile sığınmacıları karşılamayı düşünüyor. Koalisyon itiraz ederse " O zaman siz çözüm bulun" denilecek. Konu Genelkurmay Başkanlığı ile görüşüldü. Suriye tarafındaki güvenli bölgenin planları hazırlandı.

 
Suriye toprakları içinde ya da bizim sınırlarımızda. Türkiye'nin güvenli bölge kararı alması an meselesi.
 
Hem Meclis'in Ak Parti kulislerinde. Hem de bakanlar arasındaki nabzı tuttuk. Konu en son bakanlar kurulu toplantısı ve güvenlik zirvesinde de konuşuldu.
 
Söylenen şu: “Lübnan mültecilere sınırını kapattı. Bundan sonraki göç dalgası çok daha büyük olur”
 
Bu tespitin ardından yapılacaklar da var tabii. Hükümet yetkilileri bu kadar büyük ikinci bir dalganın büyük sosyal sonuçları olacağını düşünüyor. Dolayısıyla muhtemel yeni dalgaların doğrudan güvenli bölgede karşılanması düşünülüyor.
 
Yani.
Yeni mültecilerin ihtiyaçları bu güvenli bölgelerde sağlanır. Hatta Türkiye'dekilerin önemli kısmı da oralara kaydırılır. Bana bunu söyleyen yetkiliye “Peki Amerika ve müttefikleri itiraz ederse” diye soracak oluyorum.
 
Cevabı şöyle: “Bize kalırsa itiraz hakları yok. Türkiye içindeki güvenli bölgeye zaten itiraz edemezler. Suriye'dekine de edemezler. İtiraz edene -O vakit çözüm bul- diye sorulur. Türkiye artık işin sınırında. Her an tek taraflı güvenli bölge kararını alabilir.” Konu Genelkurmay Başkanlığı ile de masaya yatırıldı.
 
Muhtemel senaryolardan olan Suriye topraklarındaki güvenli bölgenin tüm teçhizat ve güvenliğinin planları yapıldı. Sivil toplum kuruluşları da devreye sokulabilir.
 
Mit de işin içinde olacak. Zira “Ajan” problemi de düşünülmüş.
Önümüzdeki günler yeniden güvenli bölgeleri konuşacağız.
 
STAR

HABERE YORUM KAT