1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Türkiye: Sınıra 15 Kilometreden Fazla Yaklaşırsa PYD'yi Vuracağız
Türkiye: Sınıra 15 Kilometreden Fazla Yaklaşırsa PYD'yi Vuracağız

Türkiye: Sınıra 15 Kilometreden Fazla Yaklaşırsa PYD'yi Vuracağız

Suriye’nin kuzey ve doğu bölgelerinde ilerleyen PYD’ye Türkiye’den sınır resti! PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, Türkiye sınırına 15 kilometreden fazla yaklaşırsa vurulacak.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Yeni Şafak

PKK'nın Suriye’deki uzantısı PYD'nin ABD destekli Münbiç saldırıları sekizinci gününe girdi. Münbiç merkezle birlikte Cerablus yönünde devam eden saldırılarda PYD, Türkiye sınırının 35 kilometre güneyinde yer alıyor. PYD, son 24 saat içerisinde 640 kilometrekarelik bir alanda ve 30'dan fazla köy ve kasabada hakimiyet sağladı.

ABD: Bölgede Sâdece Araplar Olacak

Bu durum karşısında harekete geçen Türkiye, Münbiç ilçe merkezi ile birlikte sınır hattı yönünde PYD’nin ilerleyişinden duyduğu rahatsızlığı ABD'li yetkililere iletti.

ABD'li yetkililer, PYD'lilerin ilçe merkezinin “IŞİD'den alınması”na dönük desteğinin, “IŞİD tehdidi”nin ortadan kalkması ile birlikte sona ereceğini ve bölgede tek etkin gücün “Araplar”dan oluşacağı garantisini yineledi.

Türkiye: PYD 15 Kilometreden Fazla Yaklaşırsa Vurulacak

Türkiye resmî makamları ise, PYD'nin Türkiye sınırına 15 kilometreden fazla yaklaşması hâlinde vurulacağı uyarısında bulundu.

Cerablus'un güneyinde başlayan ve Türkiye sınırına doğru devam eden PYD ilerleyişinin Türkiye sınırına 15 kilometreden fazla yaklaşmaması yönündeki uyarı ABD tarafından örgüte iletildi. PYD'nin ihlal etmemesi konusunda uyardığı 15 kilometrelik sınıra paralel uzanan koridor Aktarin, İrşef, Havar Nehir, Mare, Şeyh İsa ve Tel Rıfat köylerinden oluşuyor.

IŞİD, Cerablus’tan Çekiliyor

IŞİD’in 2014 yılının başlarından itibaren kontrol ettiği Halep'in sınır ilçelerinden Cerablus'u boşaltıyor. Örgüt militanları ailelerini büyük oranda Rakka ve el-Bab kasabasına nakletti. Bölgede bulunan kaynaklar Cerablus'un her an PYD tarafından kuşatılabileceğini, yaklaşan tehlike sebebi ile militanların ailelerini farklı merkezlere naklettiği ve her an kasabayı boşaltabileceği bilgisini veriyorlar.

Daha Önce PYD’nin Sınıra Yaklaşmasına Engel Olunmuştu

Geçtiğimiz aylarda Afrin merkezden başlattığı saldırı ile Tel Rıfat yönünde ilerleyen ve 6 köyü ele geçiren PYD, Kobani-Afrin bağlantısını sağlamayı hedeflemişti. Türkiye ise PYD'ye ait cephe hatlarını sınırdan vurarak Suriyeli direnişçilere destek vermiş ve PYD'nin Türkiye sınırına yaklaşmasına engel olmuştu.

HABERE YORUM KAT