Türkiye, Kuzey Kore'yi "Şiddetle" Kınadı

07.01.2016 07:00
Türkiye, Kuzey Kore'yi "Şiddetle" Kınadı
Dışişleri Bakanlığı’ndan, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesi yaptığı iddiasına ilişkin, Türkiye'nin, denemeyi “uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit” olarak gördüğü ve şiddetle kınadığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesi yaptığı iddiasına ilişkin, denemenin “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarının açık bir ihlali” anlamına geleceği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, 6 Ocak 2016 tarihinde bir termonükleer silah (hidrojen bombası) denemesini gerçekleştirdiği yolunda bir açıklama yapmıştır. Bu, 2006 yılından beri Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilen dördüncü nükleer denemedir. Türkiye, bölgedeki barış ve istikrarı olumsuz etkileyebilecek olan ve BMGK'nın 1718, 1874, 2087 ve 2094 sayılı kararlarının açık bir ihlali anlamına gelecek bu gelişmeden ciddi kaygı duymaktadır. Kitle imha silahları ve bunların fırlatma vasıtalarının yayılmasının önlenmesine yönelik çabaları aktif şekilde destekleyen Türkiye, bu denemeyi uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit olarak görmekte ve şiddetle kınamaktadır. Kuzey Kore’ye uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi için çağrıda bulunuyoruz.”.

Kuzey Kore, en son 2013'te nükleer denemede bulunmuştu. Pyongyang yönetiminin üçüncü nükleer denemesi, bölgede gerilimin tırmanışa geçmesine ve uluslararası toplumun sert tepkisine neden olmuştu.

Birleşmiş Milletler kararlarıyla nükleer denemede bulunması yasaklanan Kuzey Kore'nin genç lideri Kim Jong-un, geçen ay ülkesinin atom bombası ve hidrojen bombası denemeye hazır olduğu iddiasında bulunmuştu.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim