Türkiye Kudüs'teki OECD'ye Katılmıyor

13.10.2010 09:55
Türkiye Kudüsteki OECDye Katılmıyor
Siyonist İsrail, bu toplantının düzenlenmesini Kudüs'ün bu kurum üyelerince İsrail'in başkenti olarak tanınması belirtisi olarak değerlendiriyor.

İran Haber Ajansı İRNA'nın 12 Ekim 2010 tarihli internet sayfasında, "Türkiye, Kudüs'te yapılacak olan OECD toplantısına katılmayacak" başlığı altında yayımlanan Farsça haberin tam metin çevirisi şöyledir:

Siyonist rejimin işgal altındaki Kudüs'e meşruiyet kazandırma ve başkenti olarak lanse etme çabaları, Ankara'nın tepkisine yol açtı. Türkiye, 20 Ekim'de Kudüs'te yapılacak olan Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü (OECD)'nün İsrail'de yapılacak olan Turizm Konferansı'na katılmama kararı aldı.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştükten sonra Kudüs'te yapılacak olan OECD turizm toplantısına katılmamaya karar verdiğini belirtti.

Daha önce de siyonist rejimin Turizm Bakanı yaptığı açıklamada, OECD toplantısının Kudüs'te yapılmasının, bu kentin, üye ülkeler tarafından İsrail'in başkenti olarak resmen tanınması anlamına geleceğini belirtmişti.

Bu arada OECD Genel Sekreteri Angel Gurria, siyonist rejimin bu girişimine tepki göstererek İsrailli yetkililerin yaptığı bu açıklama düzeltilmediği takdirde toplantının Kudüs'te yapılmayacağını vurguladı.

Türkiye, 1961 yılında kurulan OECD'ye üye. Siyonist rejim ise ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin desteğiyle 16 yıllık çabadan sonra altı ay önce söz konusu teşkilata üye olmayı başardı.

BYEGM

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim