1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye, İsrail'den Özür Bekliyor!
Türkiye, İsrailden Özür Bekliyor!

Türkiye, İsrail'den Özür Bekliyor!

Siyonist şefin yardımcısı Şalom, Türkiye ile ilişkilerin düzelmemesini Mavi Marmara ile ilgili özür beklentisine bağladı.

15 Şubat 2012 Çarşamba 11:19A+A-

Siyonist İsrail Başbakan Yardımcısı Silvan Şalom, Mavi Marmara saldırısı için özür talebi devam ettiği için Türkiye'yle ilişkilerin normale dönmediğini söyledi.

İki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bölge istikrarı için önemli olduğunu dile getiren Şalom, Türkiye'de İsrail'e karşı tutumun değiştiğini iddia etti.

Şalom, BM Genel Merkezinde Genel Sekreter Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu ve sorulara cevap verdi.

Silvan Şalom, İsrail'in, ''Mavi Marmara'' gemisine saldırısından sonra Türkiye ile ilişkilerin normale dönmesi için girişimde bulunup bulunmayacağını sorması üzerine şöyle konuştu:

''Türkiye, bölgemizin çok önemli bir ülkesi. Türkiye ile 1951 yılından bu yana diplomatik ilişkilerimiz var. Türkiye, İsrail devletiyle diplomatik ilişki kuran ilk Müslüman ülkedir. İki ülke arasında çok uzun yıllar boyunca çok iyi ilişkilerimiz oldu. İsrail Dışişleri Bakanlığı yaptığım dönemde diğer ülkelerin dışişleri bakanları arasında en çok, şimdi cumhurbaşkanı olan, dönemin dışişleri bakanı Sayın Abdullah Gül ile görüştüğümü biliyorum."

İSRAİL'E KARŞI TUTUM DEĞİŞTİ

Türkiye'de İsrail'e karşı tutumun değiştiğini belirten Şalom, şöyle devam etti: "Bana iki ülke arasındaki ilişkilerin iyiye gitmesi için ne yapılması gerektiğini sorarsanız, size çok bilinen bir Amerikan deyişiyle yanıt veririm; 'Tango yapmak için iki kişiye ihtiyaç vardır'. Elbette Türklerin şunu anlamaya, doğru harekete geçmelerine ihtiyacımız var, o da iki ülke arasındaki iyi ilişkiler, hem bizim halklarımız hem de bölgenin istikrarı için önemlidir.''

Bir gazetecinin ''Ama Türkiye özür bekliyor'' sözü üzerine Şalom, ''Birden fazla kez söyledik, biz Türkiye ile iyi ilişkiler olsun istiyoruz... Türkiye talebinde ısrar ederken bu konuda ilerleme yolu bulamıyoruz'' ifadesini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT