1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye İran Arasında 10 Anlaşma İmzalandı
Türkiye İran Arasında 10 Anlaşma İmzalandı

Türkiye İran Arasında 10 Anlaşma İmzalandı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, iki ülkenin 22 milyar dolar olan ticaret hacmini 2015'te 30 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini söyledi.

A+A-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün davetlisi olarak resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Gül ile görüşmesinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki lideri ortak basın toplantısı düzenledi.

10 anlaşma imzalandı

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'yi ağırlamadan duyduğu memnuniyeti ifade eden Erdoğan, "İki Cumhurbaşkanı arasında imzalanan on anlaşma oldu. Bu, kurulan mekanizmanın ilk toplantısı. Türkiye ve İran bu bölgenin en köklü iki ülkesi. Aramızdaki dostane ilişki birçok ülkenin tarihinden çok daha geçmişe dayanıyor. Halklarımızı yakınlaştıran zengin hazineye sahibiz. Şimdiye kadar var olan çok boyutlu ilişkiler artarak sürecektir" dedi.

Ruhani'nin Cumhurbaşkanlığı dönemiyle birlikte, İran ve Türkiye'nin ilişkilerinde mesafe kat edildiğini söyleyen Erdoğan, "Yüksek düzeyli stratejik işbirliği mekanizması kurulması, tercihli ticaret anlaşma süreçlerini hızlandırmak istiyoruz. İki ülkenin ilişkilerinin yanısıra bölgesel konuları ilave ettik. Suriye, Irak ve Mısır'daki durumu değerlendirme fırsatımız oldu" diye konuştu.

İki ülke arasındaki ticaret hacmini artırmayı hedeflediklerini söyleyen Erdoğan şunları söyledi:

"Türkiye ve İran arasındaki ticaret rakamlarına baktığımızda 2012 itibarıyla 10 kat arttı. 2012 sonunda 22 milyar dolara ulaştı. 2015 sonu itibarıyla 30 milyarı hedefliyoruz. Yaptırımlarla bu rakam düşmüştü, şimdi toparlanması için uğraşacağız. Yarın da iş adamlarıyla toplantı yapılacak. Ümit ediyorum ki bu bir sıçramanın ilk adımı olur. Karayolu taşımacılığı görüşmeleri olacak. Ayrıca doğalgazla ilgili görüşmeler yapılacak. Karşılıklı dayanışmayla süreci hızlandırırsak 2014 ve 2015 farklı olacaktır. Engelin aşılmaması için hiçbir sebep yoktur"

"Suriye konusunda Türkiye ile görüşümüz ortak"

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise Türkiye ve İran'ın ikili ilişkilerinin detaylı bir şekilde ele alındığını söyleyerek, "Sorunları gözden geçirdik. İki ülke ilişkilerinde ekonomik siyasi kültürel bölgesel ve uluslararası meselelerde ilerleme gerek" dedi.

"Irak, Suriye veya Kuzey Afrika ülkelerinde ve bölgesel konularda, nükleer konusunda düşüncelerimiz Türkiye'yle ortak" diyen Ruhani, şunları söyledi:

"Biz bugün petrol, gaz, elektrik alanında geliştirmeye karar verdik. Böylece İran'ın güney kısmı ve serbest sularını Karadeniz ve Akdeniz'e bağlayabileceğiz. Yatırım konusunda gerekli kolaylıklar yapılacak. Bankacılık alanında gelecek haftalarda toplantılar yapılacak. Irak, Suriye veya Kuzey Afrika ülkelerinde ve bölgesel konularda nükleer konusunda düşüncelerimiz Türkiye'yle ortak. Türkiye, barışçıl nükleer enerji isteyen ülkelerin hakları ve bölgenin nükleer silahtan arındırılması konusunda bizimle hep işbirliği içinde olmuştur. Aşırıcılıkla, terörizmle ve şiddetle mücadelede taraflar olarak aynı şeyleri düşünüyoruz."

İmzalanan anlaşmalar

Başbakanlık resmi internet sitesi üzerinden, İran ve Türkiye'nin imzaladığı anlaşmalarla ilgili şu bilgileri paylaştı: 

"Türkiye ve İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Birinci Toplantısı kapsamında bir araya geldi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin girişimleri ve faaliyetleri için kurumsal işbirliği ve bilgi paylaşım kanallarının geliştirilmesini gerekli gören Türkiye ve İran, bankacılık, enerji ve turizm  alanındaki ilişkileri geliştirme kararı aldı. İki ülke ayrıca, yıllık sivil havacılık toplantıları düzenleme, kültürel işbirliği içinde olma kararı aldı.

İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak Türkiye, İran’ın ekonomik yaptırımların kaldırılmasına ve nükleer silahlardan arındırılmasına desteğini bildirdi. İki ülke de,  kitle imha silahlarından arındırılmış bir Ortadoğu’da mutabık olduklarını ifade etti. Taraflar, terörizmin tüm şekil ve yöntemleriyle, sınıraşan örgütlü suçlarla, uyuşturucu ve silah kaçakçılığıyla ve insan ticareti ve göçmen kaçakçılığıyla mücadelede işbirliğini güçlendirme taahhütlerini yineledi ve Ruhani’nin "Şiddete ve Aşırıcılığa Karşı Dünya" girişimi dâhil olmak üzere, Birleşmiş Milletler çerçevesinde yürütülen şiddete varan aşırıcılıkla mücadele konusundaki ilgili girişimleri destekleme kararı aldı.

Taraflar, Suriye, Irak ve Afganistan'da halkların meşru hakları doğrultusunda siyasi çözümler bulunması ve ihtiyaç sahiplerine insani yardım ulaştırılması konusunda aralarındaki işbirliğinin sürdürülmesine ve yeni kurulan Filistin Milli Birlik Hükümeti’ne destekte hemfikir kaldı.

Taraflar, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (EİT) faaliyetlerini desteklemeyi sürdürmeyi ve Akil Adamlar Grubu’nun (AİG) kararlarının ve EİT Ticaret Anlaşması’nın (EİTTA) uygulanması yoluyla üye devletlerarasındaki işbirliğini derinleştirmeyi kararlaştırdı. İran ise, Türkiye’nin 2015-2016 dönemi için BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği adaylığına tam destek beyan etti."

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

2 Yorum