1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Türkiye İltica Ülkesi Olarak Örnek Teşkil Ediyor"
"Türkiye İltica Ülkesi Olarak Örnek Teşkil Ediyor"

"Türkiye İltica Ülkesi Olarak Örnek Teşkil Ediyor"

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, “İnanıyorum ki Türkiye, iltica ülkesi olarak örnek teşkil ediyor. Diğer ülkeler de bu şekilde olmalı.” dedi.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, göreve gelmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini gerçekleştirdiği Türkiye'den ayrılmadan önce İstanbul Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, 2 günlük ziyaret kapsamında Gaziantep ve İstanbul'da görüşmeler yaptığını anlattı.

“Sınırların Hep Açık Olmasından Etkilendim”

Ziyaretleri kapsamında çok verimli toplantılar gerçekleştirdiğini söyleyen Grandi, “Gaziantep'te Nizip 1 ve 2 mülteci kamplarını ziyaret ettim. Türkiye'nin 2,5 milyonu aşan mülteciye ev sahipliği yapıyor olmasından çok etkilendim. Özellikle güvenlik noktasında çok karmaşık bir durum olmasına rağmen sınırların hep açık olmasından etkilendim. Tabî ki sınırlar yönetiliyor ama şu an sınırlar açık. Bu şekilde de görmek istiyoruz.” diye konuştu.

“Diğer Ülkeler de Bu Şekilde Olmalı”

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de İstanbul'da bir görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatan Grandi, şöyle devam etti:

“İnanıyorum ki Türkiye, iltica ülkesi olarak örnek teşkil ediyor. Bu aynı zamanda, Türkiye'nin tüm dünyaya, bu işin nasıl yapılacağına dair örnek gösterilen bir durum. Diğer ülkeler de bu şekilde olmalı. Daha çekimser davranan ülkeler görüyoruz. Var olan durum çok büyük bir mülteci krizi.”.

Grandi, toplantının ardından bölge ziyaretleri kapsamında Dubai'ye hareket etti.

AA

HABERE YORUM KAT