1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye 'Gazze Filosu'na Engel Olmayacak
Türkiye Gazze Filosuna Engel Olmayacak

Türkiye 'Gazze Filosu'na Engel Olmayacak

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ikinci hazırlığını yapan Mavi Marmara filosu için “Telkinde bulunabiliriz ama tümden önüne geçemeyiz” dedi.

23 Mayıs 2011 Pazartesi 14:48A+A-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ikinci hazırlığını yapan Mavi Marmara filosu için "Telkinde bulunabiliriz ama tümden önüne geçemeyiz" dedi. Bugün gazetesinden Adem Yavuz Arslan'a konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD ve İsrail'in karşı çıkışlarına rağmen yoluna devam etmesi beklenen ikinci Mavi Marmara gemisi için önemli açıklamalarda bulundu.

Gazze'ye gidecek olan yeni filoya engel olmayacaklarını belirten Davutoğlu, İsrail'in şu ana kadar üzerine düşenleri yapmadığını söyledi.

Suriye ve Libya'daki gelişmelere de değinen Davutoğlu, her iki ülkede de yoğun olarak temasların sürdüğünü ifade etti.

İSRAİL'DEN ÖZÜR VE TAZMİNAT BEKLENTİMİZ SÜRÜYOR

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD'nin ve İsrail'in bu konudaki tavırları hatırlatılınca "Türkiye'nin İsrail'den beklentisi çok açıktır. Özür ve tazminat. Vatandaşlarımıza verilen zarar konusunda bu iki adım atılmaksızın Türkiye-İsrail ilişkilerinin herhangi bir şekilde denkleme oturması mümkün değildir. İsrail'in hukuk ihlali insan hakları ihlali açıktır. 'Uluslararası sularda böyle bir saldırı İsrail değil de başka bir ülke tarafından yapılsaydı tavrınız ne olurdu' diye Batılı diplomatlara hep soruyorum. Eğer tavrınız bu olmayacaktıysa İsrail'in farkı ne? Bu aynı zamanda Ortadoğu barış süreci açısından da önemli. İsrail'in eşit statüde görülmesi lazım. İkinci filo konusuna gelince; bu bir kere geçen sene olduğu gibi bu yıl da bir sivil toplum faaliyeti. Sadece Türk değil başka ülke vatandaşları da var. Biz telkinde bulunabiliriz vatandaşlarımızın güvenliği için. Ama nihayetinde bir sivil toplum kuruluşunun faaliyetinin önüne tümden geçmenin mümkün olmadığını demokratik ülkelerin de takdir etmesi lazım. Ayrıca bu sene için yeni bir durum var. Onu da göze almak lazım. Filistin barışı sağlandı. İsrail'in Gazze ablukasına temeli Filistin bölünmesiydi. Şimdi Filistin'de birleşik bir otorite var. Yardım konvoyunu çıkaran sebep Gazze ablukası." dedi.

SURİYE'DE REFORMLARI İSTEDİĞİMİZ HIZDA DEĞİL

Bakan Davutoğlu, Suriye'deki gelişmelerle ilgili bir soru üzerine ise şu cevabı verdi: "Maalesef! Suriye'de reform sürecinin çok daha önce başlaması, kesin adımlarla yürümesi, halkın reformların gerçekleşeceğine dair bir inancın yerleşmesi gerektiğini düşünüyorduk. Bunu defaatle de paylaştık. Ama Suriye yönetimi bir iki adım dışında daha çok güvenliği sağlama derdine düştü. Reformları hemen uygulamaya başlamalı, halkın da buna inanması lazım. Halk beklentilerin gerçekleşmesine paralel olarak gösterilere son verir. Maalesef reformlar istediğimiz hızda ve zamanlamayla gerçekleşemedi. Bunun doğurduğu bir güvenlik riski var. Bu da gerilimi tırmandırıyor. Biz elimizden gelen gayreti göstermeye devam ediyoruz."

LİBYA'DA ÇOK ÇABA SARF ETTİK AMA...

Bakan Davutoğlu, Libya konusunda ise şöyle konuştu: "Libya'da bu tablonun ortaya çıkmaması için çok çaba sarf ettik. Maalesef hatalar sonucu bölünmüş bir tablo ortaya çıktı. Kaddafi'nin halka yönelik şiddete başvurması daha sonra bu çerçevede nerdeyse ülkenin ikili bir otoriteye dönüşmesi ciddi bir sıkıntı doğurdu. Libya'nın tıkanıklıktan kurtulması, ikili statüden çıkması lazım. Yakın dönemde tekrar Bingazi'ye bir heyet gönderdik. Önümüzdeki dönemde taraflarla temaslarımız yoğunlaşacak."

HABERE YORUM KAT