1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye F-16'ları Esed Uçağını Vurdu
Türkiye F-16'ları Esed Uçağını Vurdu

Türkiye F-16'ları Esed Uçağını Vurdu

Başbakan Erdoğan, Türkiye F-16'larının Türkiye sınırlarını ve hava sahasını ihlal eden Esed uçağını vurduğunu bildirdi.

A+A-

Genelkurmay Başkanlığı Suriye sınırında vurulan uçakla ilgili açıklama yaptı.

Esed güçlerine ait iki MIG-23 uçağının, Suriye hava sahasında kuzeye doğru uçuşunun Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi'nden 80 deniz mili mesafeden izlenmeye başlandığı belirtilen açıklamada, uçakların Türkiye hududuna on deniz mili mesafeye gelmelerinden itibaren dört kez ikaz edildiği vurgulandı.

Açıklamada, uçaklarından birinin bölgeden uzaklaştığı, diğerinin uyarılara rağmen Türkiye hava sahasını yaklaşık bir kilometre ihlal ettiği bildirildi.

Başbakan Erdoğan: Hava Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'de düzenlenen mitingde, Suriye sınırında düşen uçakla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"Bugün 12.15 civarında yine bir haşhaşi, kalktılar bunlar, Suriye uçağı bizim sınırlarımızı, hava sahamızı ihlal ettiler. F-16'larımız kalktı ve bu uçağı vurdu. Niye? Eğer sen benim hava sahamı ihlal edecek olursan bundan sonra bizim tokadımız ağır olacak. Onun için ben, başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere, Silahlı Kuvvetlerimizi, o şerefli pilotlarımızı huzurlarınızda tebrik ediyorum. Hava Kuvvetlerimizi tebrik ediyorum. Mesele bu."

Cumhurbaşkanı Gül tebrik etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TSK sınırı ihlal eden Esed güçlerine ait uçağın düşürmesine ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i arayarak tebrik etti. Gül, Türkiye'nin sınırlarını koruma konusundaki azim ve kararlılığının gösterildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, Nükleer Güvenlik Zirvesi için Amsterdam'da bulunan Cumhurbaşkanı Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel'i telefonla aradı. Sınır ihlali yapan Suriye uçağının TSK tarafından düşürülmesi konusunda Orgeneral Özel'i ve şahsında Hava Kuvvetleri ile pilotları tebrik eden Gül, Türkiye'nin sınırlarını koruma konusundaki azim ve kararlılığının gösterildiğini kaydetti. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel de görüşmede "Görevimizi yaptık" ifadesini kullandı.

Çiçek: Gereken yapıldı

 Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sınırı ihlal eden Suriye uçağını düşürmesine ilişkin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i telefonla arayarak bilgi aldı.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorusuna yanıtlayan Cemil Çiçek, Türkiye'nin egemen bir devlet olduğunu vurguladı. Türkiye'nin kendi egemenlik hakkını kullanırken, bugüne kadar hep uluslararası hukuka riayet ettiğini ve bütün faaliyetlerini uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştirdiğini belirten Çiçek, "Türkiye, bölgedeki gerginliğin tırmanmaması için bugüne kadar azami sabrı ve soğukkanlılığı göstermiş, angajman kurallarını da çok önceden ilan etmiştir. Dolayısıyla Türkiye'nin egemenlik haklarının ihlali söz konusu olduğunda uluslararası hukuk kendisine ne hak tanıyorsa bunun gereğini yapma gayreti ve çabası içerisinde olmuştur. Olayın değerlendirmesinin böyle olması gerekmektedir" diye konuştu.

AA ekibi görüntüledi

Yayladağı ilçesi Keseb Sınır Kapısı yakınlarında sınır ihlali yapan Esed güçlerine ait savaş uçağının düşürülme anını Anadolu Ajansı ekibi fotoğrafladı.

Direnişçilerin, 3 gündür süren çatışmaların ardından Esed rejimine bağlı birliklerin kontrolündeki Keseb Sınır Kapısı'nı ele geçirmeleri ve sonrasındaki gelişmeleri sınırda izleyen AA ekibi, gün içinde 3 havan mermisinin, Yayladığı kırsalına düştüğünü görüntülemişti.

Sabah saatlerinde Türkiye F-16 uçaklarının sınırda "Hava Muharebe Devriye Görevi" icra ettiğini de gözlemleyen AA ekibi, sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle vurulan Esed güçlerine ait savaş uçağının düşürülme anını fotoğrafladı.

HABERE YORUM KAT