Türkiye Bu Defa Siyasi Sığınma Hakkı Verdi

22.05.2013 19:36
Türkiye Bu Defa Siyasi Sığınma Hakkı Verdi
Almanya, istihbarat vererek yakalattığı El Kaide mensubunu Türkiye’den istedi. Türkiye, Almanya’nın isteğini reddetti.

Haber: Kamil Elibol / Bugün

Suça karışmadığı belirlenen şahsa talebi üzerine siyasi sığınma verildi.

Bugüne kadar uluslararası seviyede aranan “terör” suçlularını "siyasi sığınma" gerekçesiyle vermeyen Almanya ve Avusturya, bu kez Türkiye'den iade talebinde bulundu. Türkiye, Hatay'da yakalanan El Kaide sorumlusu olduğu iddia edilen Muhammed El Ketani'ye siyasi sığınma vererek iade talebini reddetti. Avusturya'nın Kırmızı Bülten'le aradığı Ketani, Alman Gizli Servisi (BND) tarafından Türkiye'de takip edildi. BND, Kırmızı Bülten'le aranan Ketani'nin kaldığı oteli polise bildirdi.

Hatay Terörle Mücadele Şubesi ekipleri söz konusu otelde konaklayan Ketani'yi gözaltına aldı. Ketani'nin üzerinden sahte pasaport çıktı. Pasaport Kanunu'na muhalefet suçundan sevk edildiği savcılıkça serbest bırakılan Ketani’nin, Özgür Suriye Ordusu'na katılmak için Hatay’a geldiği öne sürüldü.

Almanya ve Avusturya, Ketani'nin iadesini istedi. Libya asıllı Avusturya vatandaşı olan Ketani Türkiye'den iltica talep etti. Türkiye'de herhangi bir suça karışmadığı anlaşılan Ketani'nin talebi kabul edildi. İade talepleri ise aynı gerekçe ile reddedildi. El Kaide üyesi olmak suçundan 4 yıl hapis yatan Ketani'nin Avusturya'da hiçbir eyleme katılmadığı ifade edildi.

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim