1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. "Türkiye Bandıralı Gemiyi Vurma Emri Sisi’den"
"Türkiye Bandıralı Gemiyi Vurma Emri Sisi’den"

"Türkiye Bandıralı Gemiyi Vurma Emri Sisi’den"

Geçtiğimiz gün Libya’ya mal taşırken bombalanan Türk gemisini vurma emrini Sisi’nin verdiği belirtildi.

A+A-

“Tuna-1” isimli ait yük gemisi İspanya’da yüklendiği malı Libya’ya taşıdığı sırada Akdeniz sularında havadan ve karadan bombalı saldırıya uğradı. Saldırı sonucu geminin üçüncü kaptanı hayatını kaybetti. 

Emir Sisi’den

Saldırıyı üstlenen Tobruk hükümeti, geminin defalarca uyarıldığını savunsa da gemi kaptanlarından Ünal Bilici, Libya’nın 13 mil açıklarındayken kendilerine hiçbir uyarı yapılmaksızın karadan ağır silah saldırısı başlatıldığını açıkladı. 3. kaptanın öldüğü saldırının emrini Tobruk hükümetinin bölgedeki tek dostu olan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den geldiği ortaya çıktı.

Tobruk Hükümetinin Bahanesi: IŞİD

Libya’nın Tobruk hükümetine bağlı ordunun sözcüsü saldırıyı kendilerinin yaptığını, geminin IŞİD örgütünün tehdidine karşın izlendiğini ve vurulduğunu açıkladı.

Emir Tobruk Hükümetinin En Büyük Dostu Sisi’den

Amacı sadece yük taşımak olan bir Türk gemisinin önce karadan sonra da havadan bombalanması akılları karıştırdı. Geminin bombalanması olayının ardında darbeye şiddetle karşı çıkan Türkiye’ye mesaj vermek isteyen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin talimatıyla gerçekleştiği ortaya çıktı. Libya'daki darbe yanlısı emekli General Halife Hafter'in denetlediği Tobruk Hükümeti, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı almıştı. Libya’daki iç savaş, Trablus'taki "Libya Şafağı" koalisyonu ile Sisi’nin desteklediği, Tobruk'taki darbe koalisyonu arasında yaşanıyor. 

Kaynak : Haber7

HABERE YORUM KAT