1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkeş'in Oğlu AK Parti'den İstifa Etti
Türkeş'in Oğlu AK Parti'den İstifa Etti

Türkeş'in Oğlu AK Parti'den İstifa Etti

MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in oğlu, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş partisinden istifa etti.

A+A-

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş yazılı açıklamasında, AK Parti'nin seçim beyannamesinde, "Anayasadan 'Türk' adının çıkarılacağı, başkanlık sistemi adı altında 92 yıllık devletin bölünerek federasyon ve özerk alanlara dönüştürüleceği tuzağını fark ettiğini" belirtti.

Türkeş, "Her türlü haksız itham ve zorluğa, bilinmeyen birçok duruma karşın, birlikte yola çıktığı insanlara karşı tam bir vefa göstermek adına dört yılı AK Parti üyesi olarak tamamladığını" söyleyerek şunları ifade etti:

"Seçim beyannamesindeki bu ve benzeri istekler, Türkiye'yi bölmek isteyen terör hareketinin ve arkalarındaki karanlık güçlerin istekleriyle ya benzeşmekte ya da birebir örtüşmektedir. Yılın 365 günü demokrasi sözünü dillerinden düşürmeyenlerin, böylesine tehlikeli bir seçim beyannamesi hazırlanırken bir kez olsun halkın iradesinin temsilcisi olan milletvekillerinin görüşlerini almamaları, iddia ettikleri ileri demokrasi seviyelerinin ispatıdır. Bir diğer husus, AKP Genel Başkanı Davutoğlu ve aynı zihniyet sahiplerinin her fırsatta babam Alparslan Türkeş'e dil uzatarak hadlerini aşmalarıdır. Kurtuluş Savaşı'na, milli mücadeleye başbuğluk ederek haçlı ordularına karşı insanlık tarihinin en muazzam zaferlerini kazanan ve böylece İslam'ın bu topraklarda var olmaya devam etmesine vesile olan Atatürk adının telaffuz dahi edilmesinden ısrarla kaçınılması, muhakkak ki bir art niyet göstergesidir.''

Türkeş, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nde milli ve siyasi iklimin süratle bozulmaya yüz tuttuğunu gördükten sonra, bu partide görev yapmanın büyük bir manevi, milli ve vicdani vebal yükleyeceği inancına kanaat getirdiğim için, tarihe not düşmek amacıyla Adalet ve Kalkınma Partisi üyeliğinden istifa ediyorum" diyerek açıklamasını tamamladı.

Ahmet Kutalmış Türkeş, Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) kurucusu ve ilk genel başkanı Alparslan Türkeş'in oğlu. Türkeş, 7 Haziran genel seçimleri için aday gösterilmemişti.

AA

HABERE YORUM KAT

4 Yorum