1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Türkçü/Kürtçü/Atatürkçü Cephe’ye Geçit Ver/me!
Türkçü/Kürtçü/Atatürkçü Cephe’ye Geçit Ver/me!

Türkçü/Kürtçü/Atatürkçü Cephe’ye Geçit Ver/me!

Faşizme karşı kavga verme iddia ve sloganlarıyla siyaset ve toplumu tasfiye etmek üzere öne çıkarılan örgüt ve aktörler faşizmin bekası adına sahne aldılar.

A+A-

Kenan Alpay / Haksöz Haber

İspanyol iç savaşından mülhem “no pasaran” sloganını pek severler. “Geçit yok, onlar geçemezler” şeklinde tercüme edilen bu slogan sosyalist örgütlerin faşist Franco rejimine karşı verdikleri savaşın parolasıydı. Tuhaf ve tutarsız olansa “no pasaran” gibi sloganlara devrimci söyleme, romantik gerilla mücadelesine öykünerek siyaset ve kültür üretmiş Türkiye’deki sol-sosyalist çevrelerin hiç sektirmeksizin Kemalist ideoloji ve devletin bekası adına mücadele vermiş olmalarıdır.

Türk ve de Kürt solu karakter itibariyle aydınlanma ve ilerlemeye aşırı anlamlar yükledikleri için mücadelelerinin merkezine sınıf çelişkisini, ezen-ezilen çekişmesini değil ilerici-gerici retoriğini koydular. Aydınlanmacı-ilerlemeci retorik sol-sosyalist çevre ve kurumları laiklik ortak paydası üzerinden ordu başta olmak üzere Kemalizmin tüm kurumlarına yakınlaştırmıştır. Lakin aynı laiklik üzerinden sol-sosyalist mücadelenin siyaset ve topluma karşı mesafesi açılmış hatta hasım olmuştur. Peki, bu durumda faşizmle mücadele denince Türkiye’de sol-sosyalist hareket kiminle kavgaya tutuşmuştur?

Yazının Devamı >>>