1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Türk ve Kürt Milliyetçileriyle Koalisyondansa, Seçime Gitmek Daha Doğrudur
Türk ve Kürt Milliyetçileriyle Koalisyondansa, Seçime Gitmek Daha Doğrudur

Türk ve Kürt Milliyetçileriyle Koalisyondansa, Seçime Gitmek Daha Doğrudur

7 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdiği yazısında Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya seçim sonucu oluşacak tablonun gerek Türkiye içinde gerekse de dışında İslami çevreleri nasıl etkileyeceğine değiniyor.

A+A-

Rıdvan Kaya / Haksöz Haber

7 Haziran genel seçimleri mevcut iktidar yapısını değiştirecek bir meclis aritmetiğiyle sonuçlandı. Seçimlerden birinci parti olarak çıkmasına rağmen AK Parti’nin sandalye sayısının 276’nın altına düşmüş olması 12 yılı aşkın bir süredir devam etmekte olan tek partili iktidar döneminin sona ermesini getirirken, koalisyon ihtimallerine kapı araladı. Bununla birlikte meclise girebilen partiler arasında zaten yüksek düzeyde seyreden siyasal kutuplaşma olgusunun seçim sürecinde daha da keskinleşmiş olması teorik olarak çok seçenekli görünen koalisyon formüllerinin pratikte imkansıza yakın bir zorlukta olduğuna işaret etmekte.

Mevcut meclis aritmetiğinden bir koalisyon çıkar mı yoksa ülke yeni bir seçime mi gider sorusunun cevabını şimdiden kestirmek pek kolay değil ama her halükarda gerilimli, sıkıntılı ve istikrarsız bir sürece girildiğini net olarak söylemek mümkün. Ve belirsizliğe ilaveten, bilhassa da Ümmet kimliğine karşıtlık temelinde örgütlenmiş partilerin söz sahibi olacağı bir dönemin ayak seslerinden tedirginlik duymamızın doğal olduğu ise izahtan varestedir. Nitekim içerdeki malum çevrelere ek olarak dışarıda da Siyonist çeteden Esed katiline, ABD’sinden AB’sine kadar Müslümanlara düşmanlıkta yarışan güçlerin coşkuyla karşıladığı bir sonuç var karşımızda.

Yazının Devamı >>>