1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus'taki İsyan Emperyalistleri Korkutuyor
Tunustaki İsyan Emperyalistleri Korkutuyor

Tunus'taki İsyan Emperyalistleri Korkutuyor

The New York Times 14 Ocak 2011 tarihli başyazısında Tunus’taki son gelişmeleri ele alıyor. Ve gazete üstüne düşen görevi yerine getirerek emperyalistleri ve diktatör Zeynel Abidin bin Ali’yi uyarıyor.

14 Ocak 2011 Cuma 03:49A+A-

 The New York Times'in başyazısı:

Tunus Devlet Başkanı Zeynel Abidin bin Ali 23 yıl boyunca, turizm cenneti olarak pazarladığı ülkesinin siyasal hayatını kıskaca aldı.

Bu dış görüntünün altındaysa tehlikeli gerilimler oluşmaktaydı. Şimdi, ülkenin gençlerinin karşı karşıya bulunduğu kasvetli ekonomik manzara karşısında çok etkili isyanlar baş gösterdi. Bin Ali, huzursuzluğun da dökülen kanın da kaçınılmaz olarak artmasına sebep olacak olan yola başvurdu ve kıskacı daha da sıkıştırarak cevap verdi.

Protesto gösterileri geçtiğimiz ay, işsiz bir üniversite mezununun, polisin, sokakta satış yapmak için izni olmadığı gerekçesiyle meyve sebze satarak ekmeğini kazanmasını engellemesi üzerine kendisini ateşe vermesinin ardından başladı. İntihar haberi ve onu takip eden gösteriler yeni sosyal medya aracılığıyla, Bin Ali'nin ağır sansürünü delerek hızla yayıldı. Hükümetin, Tunuslu kullanıcıların Facebook, Yahoo ve Google hesaplarını kırdığı söyleniyor. Kargaşa başkent Tunus'a da sıçradı.

30 kadar insanın ölmesi ve ülkenin kargaşanın pençesine düşmesiyle birlikte Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'den eleştiri okları yağıyor. Bin Ali'nin en tesirli müttefiki olan Fransa şimdiye kadar utanç verici bir sükunet içerisindeydi.

Bin Ali muhtemelen şu anda ayaklanmalardan, kim olduğu belli olmayan dış mihrakları sorumlu tutuyordur. Bir yandan Tunuslu gençlere yeni istihdam sözü vermek suretiyle ortalığı sakinleştirmeye çalışırken öte yandan ülkedeki tüm okul ve üniversitelerin süresiz olarak kapatılması talimatını verdi. Bunun çok daha fazla öfkeye yol açması ve ülke ekonomisinin geleceğine daha da zarar vermesi kuvvetle muhtemel.

Yakın zamana kadar Birleşik Devletler ve diğer Batılı ülkeler Bin Ali ve benzeri laik tiranları, köktencilerle savaşta vazgeçilmez müttefikler olarak görmekteydi. Öyle görünüyor ki Washington, Bin Ali'nin baskılarının ve halkının ihtiyaçlarına kulaklarını tıkamasının sadece, öfkeyi artırmaya ve patlamaya daha da yaklaştırmaya yaradığını kavramaya başladı. Zor olan, Bin Ali'nin bu hakikati görmesini sağlamak.

ÇEVİRİ: ZAMAN GAZETESİ

HABERE YORUM KAT

1 Yorum