Tunus'ta Yeni Anayasa İçin Geri Sayım

24.04.2013 16:25
Tunusta Yeni Anayasa İçin Geri Sayım
Tunus'ta Anayasa yazım çalışmalarında sona gelindi.

Tunus Ulusal Kurucu Meclisi Başkanı Mustafa bin Cafer, yeni anayasa taslağı yazım çalışmalarında sona gelindiğini bildirdi.

Caferi AA muhabirine yaptığı açıklamada, tamamlanmak üzere olan anayasa taslağının anayasa uzmanlar komitesine sunulacağını belirtti.

Yeni anayasanın, ülkenin ilk ve 1959 yılından bu yana yürürlükte olan eski anayasasından çok daha iyi ve dünyanın en iyi anayasası olacağını kaydeden Cafer, "Beklenen anayasada Tunus halkının eğitim ve sağlık alanında haklarına, kültürel ve sosyal özgürlüklerine yer veriliyor' dedi.

Öte yandan muhalefet kanadında yeni anayasada yasama, yürütme ve yargı organlarının yetki ve görevlerinin düzenlenmesi ile özgürlükler gibi tartışmalı meselelerin çözüm yolundan duyulan endişeler dile getiriliyor.

Halk Hareketi Partisi Genel Sekreteri Muhammed Berahimi ise yeni anayasanın kabul edilmesi için 3'te 2 oy çoğunluğunu alması gerektiğine dikkati çekerek, "Hazırlanan anayasanın milletvekillerine ve halka dayatılması hedefleniyor. Tarafların üzerinde anlaşmazlık olan meselelerde mutabakata varması gerekir" dedi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim