Tunus'ta Seçime Geniş Katılım

24.10.2011 13:03
Tunusta Seçime Geniş Katılım
Tunus'ta Zeynel Abidin bin Ali iktidarının halk ayaklanması ile son bulması ardından düzenlenen ilk seçime yoğun katılım.

Dünkü seçime katılım büyük oldu. Yetkililer, katılımın yüzde 70'e ulaştığına, kimi bölgelerde yüzde 80'i aştığına dikkat çekiyor. Oy sayımı devam ediyor.

217 üyeden oluşacak Kurucu Meclis'in görevi geçici hükümeti kurmak ve bir yıl içinde yeni anayasayı oluşturmak olacak.

Bu, Tunus'ta yapılan ilk "özgür ve çoğulcu seçim" olarak değerlendiriliyor.

Dört milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede yüzden fazla siyasi parti seçim yarışına katıldı.

Seçimi 140'ı AB'den olmak üzere bin kadar gözlemci de izledi. AB ekibi, seçimin bir bayram havasında geçtiğini, ancak sayım süresince şeffaflık sağlanmasının bir diğer önemli sınav olacağını kaydediyorlar.

Seçimin ilk sonuçları en geç yarın alınmaya başlanacak.

NAHDA’NIN ALACAĞI OY MERAKLA BEKLENİYOR

Uzmanlar, seçimleri İslamcı Nahda Partisi'nin kazanmasının beklendiğini belirtirken, partinin meclis çoğunluğuna sahip olup olmayacağı net değil.

Tunus'ta 23 Ekim seçimleri öncesindeki kampanya döneminde İslamcılarla seküler partiler arasında kamplaşma yaşandığı bildiriliyor.

Bu arada Tunus'taki isyanı başlatan olayda kendini ateşe veren Muhammed Buazizi'nin annesi, Reuters haber ajansına verdiği demeçte seçimlerin onur ve özgürlük adına kazanılmış bir zafer olduğunu söyledi.

Başkent Tunus'tan bildiren BBC muhabiri Alan Little, seçimlerden beklentinin yalnızca Tunus'ta değil bütün Arap dünyasında bir hayli yüksek olduğunu bildiriyor.

Etiketler: , ,
 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim