1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus’ta Ok Yaydan Çıktı: 20 Ölü
Tunus’ta Ok Yaydan Çıktı: 20 Ölü

Tunus’ta Ok Yaydan Çıktı: 20 Ölü

Tunus 'ta polis ile işsizliği protesto eden göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 20 kişinin vurularak öldürüldüğü iddia edildi.

10 Ocak 2011 Pazartesi 10:45A+A-

Tunus'ta muhalefet, işsizlik ve sosyal adaletsizliği protesto eden göstericilerin polisle çatışmalarının sürdüğünü ve dünden bu yana en az 20 kişinin vurularak öldürüldüğünü ileri sürdü.     

Tunus muhalefet liderlerinden Ahmed Necib Çebbi ülkenin orta batı kesimindeki Tala ve Kasserin kentlerinde dün ve bugün meydana gelen çatışmalarda en az 20 kişinin kurşunla öldürüldüğünü iddia etti.

Muhalif lider Çebbi, Devlet Başkanı'na da güvenlik güçlerinden ateş açmamalarını istemesi çağrısı yaptı.

Tunus İçişleri Bakanlığı ise ülkenin orta batı kesimindeki Tala kentinde dün akşam çıkan olaylarda iki kişinin öldüğünü, sekiz kişinin yaralandığını bildirdi.

Kendini Yakan Seyyar Satıcı İsyanın Sembolü Oldu

Tunus'ta 26 yaşındaki Muhammed Buazizi'nin 17 Aralıkta sebze tezgahının elinden alınmasını protesto için kendisini yakmasından ve hayatını kaybetmesinden bu yana aralarında diplomalı işsizlerin ve sendika üyelerinin de bulunduğu birçok kesim tarafından işsizlik ve sosyal adaletsizliği protesto gösterileri düzenleniyor.

Kendisini yakan genç seyyar satıcı, ülkede özellikle diplomalı işsizlerin sosyal adaletsizlik ve işsizliğe karşı isyanının sembolü haline geldi.

Tunus'ta hükümetin gerginliği yumuşatma yönündeki önlemlerine rağmen, ülkenin orta batı kesimindeki Sidi Buzid'de üç hafta önce başlayan gösteriler, avukatların grevi, protesto amaçlı intihar girişimleri ve internet kullanıcılarının tutuklanması gibi sosyal çalkantıların devam ettiği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum