Tunus'ta Miras Hukukunda Değişim Talebi

10.05.2016 12:36
Tunus'ta Miras Hukukunda Değişim Talebi
Tunus'ta 27 milletvekili, İslam hukukuna göre düzenlenmiş olan miras hukukunda değişiklik yapılması istemiyle parlamentoya teklif sundu.

Tunus'ta 27 milletvekili, İslam hukukuna göre düzenlenmiş olan miras hukukunda değişiklik yapılması istemiyle parlamentoya teklif sundu.

Parlamentoda çeşitli gruplardan oluşan 27 milletvekilinin sunduğu kanun teklifine göre, eşit yakınlığa sahip miras sahiplerinin talep etmeleri durumunda mal bölüşümünün eşit şekilde gerçekleşmesi isteniyor.

Parlamentoda teklifi sunan "Demokratik Sosyal Grup" adına düzenlenen basın toplantısında konuşan Mehdi bin Garbiye, söz konusu kanun teklifinin miras kanununda eşitlik çağrısında bulunmadığını, dinde tartışma kabul etmeyen bir konunun iptali gibi bir hususu dile getirmediğini söyleyerek, "Bizler kardeşler mirası aralarında istedikleri şekilde paylaşma hakkına sahiptirler diyoruz. Tunus'ta 1956 yılında çıkartılan bir kanuna göre bu mümkündür." dedi.

Anayasanın vatandaşları arasında eşit olma ve kadına kazanımlarını destekleme konusunda devleti zorladığını dile getiren Garbiye, mirasın bölüşümü konusunda kanunun tercihte bulunmamasının anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Tunus'ta miras paylaşımı İslam hukukuna göre düzenleniyor.

Söz konusu kanuna dair sert eleştiriler yönelten Zeytune Camisi Şeyhi Hişam bin Mahmud geçtiğimiz hafta cuma hutbesinde "Mirasla ilgili ayetler Kur'an'da muhkem, yani tartışma kabul etmeyen şekilde bulunuyor. Ayetlerin değişmesi mümkün değildir. Geçmişte ve gelecekte başka şekilde tevil edilmesi mümkün değildir." şeklinde konuşmuştu.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim