1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus'ta Çatışmalar Başkente Sıçradı
Tunusta Çatışmalar Başkente Sıçradı

Tunus'ta Çatışmalar Başkente Sıçradı

Tunus'ta günlerdir devam eden protestolar ve çatışmalar tüm kentlere yayıldı, gerginlik giderek artıyor. Ölü sayısı 50’yi buldu.

12 Ocak 2011 Çarşamba 12:02A+A-

Salı günü geç saatlerde halkla polis arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Böylece gösteriler başkent Tunus'a ulaşmış oldu. Görgü tanıkları göstericilerin dayanışma mahallesinde (Hayyul tadamun) bankaya saldırdı ve bankayı ateşe verdi. Polis göstericileri copla dağıttı.

Tunus İşçiler Birliği bugün Kasserin, Sfax ve Gabis şehirlerinde genel boykot uygulanacağını bildirdi. Boykotlar Perşembe ve Cuma günleri başka şehirlerde devam edecek.

Bu arada AB'den sonra Amerika da resmi olarak aşırı güç kullanımından duyduğu endişeyi dile getirdi. Amerika dışişleri bakanlığı sözcüsü Mark Toner "Amerika Birleşik Devletleri Tunus hükümetinin aşırı şiddet kullandığı yolunda gelen haberlerden dolayı gerçekten endişelidir" ifadesini kullandı. ABD dışişleri bakanı Hilary Clinton El-Arabiyya televizyonuna verdiği demeçte "Tunus'taki olaylar hem ekonomik hem de siyasi. Biz taraf değiliz. Olaylar dindiğinde Tunuslu yöneticilerle ilişkiye geçeceğiz" dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da olaylardan duyduğu endişeyi dile getirdi ve tarafları sükûnete davet etti.

Tunus iletişim bakanı Semir El-Ubeydi yaptığı açıklamada son üç gündür meydana gelen olaylarda ölenlerin sayısının 23 olduğunu söyledi ve sayıyı yüksek gösteren haberlerin yanlış olduğunu iddia etti. Sendika yöneticileri ve insan hakları aktivistleri ise sayının 50'ye ulaştığını bildiriyorlar.

Hükümet adına açıklama yapan İletişim Bakanı Samir Laabidi, "40-50 gibi rakamları telaffuz edenler, hayatını kaybedenlerin isimlerini açıklamalı" dedi.

Bakan aynı zamanda, hükümetin gösterilerin arkasında "aşırı dinci ve aşırı solcu hareketler" olduğu iddiasını da tekrarladı.

Laabidi, hükümetin protestolara "ekonomik ve sosyal reformlar ve daha fazla özgürlüğe dair adımlar" ile cevap vereceğini söyledi.

Muhalefeti önlemeye yönelik sıkı kontrollerin geçerli olduğu Tunus'ta protesto gösterileri ender gerçekleşiyor.

Hafta başında, devam eden gösteriler dolayısıyla tüm okul ve üniversitelerin kapatılması kararı alınmıştı.

Zeynel Abidin Bin Ali 2009 yılında yüzde 90 oy oranıyla 2014 yılına kadar beşinci dönem için seçilmişti!

 

HABERE YORUM KAT