Tunus’ta Binler Şiddete Karşı Sokaklarda

10.02.2013 00:49
Tunus’ta Binler Şiddete Karşı Sokaklarda
Tunus'ta binlerce kişi başkent Tunus'un merkezinde şiddete karşı gösteri düzenledi.

İktidardaki en-Nahda Hareketi Partisi taraftarlarının yanı sıra İslami eğilimli göstericiler, hükümeti destekleyen ve şiddeti kınayan sloganlar attı.

Yaklaşık 3 bin kişiden oluşan göstericiler, ''Canımız kanımız sana feda olsun Meşruiyet'' sloganıyla Ulusal Kurucu Meclis'in meşruiyetini desteklediklerini ve şiddeti reddettiklerini haykırdı.

Göstericiler, ellerinde ''Vefakarlar... vefakarlar, ne toplantı ne de çağrı'' pankartları taşıyarak, devrimi koruyucu yasanın etkinleştirilmesini ve devrik rejim dönemindeki önde gelenlerin geri dönmesinin engellenmesini talep etti.

Gösteriye, Nahda Hareketi Partisi'nin önde gelenlerinden başbakanın eski Siyasi Danışmanı Lutfi Zeytun ve Amir Leırayyıd'ın yanı sıra geçici meclisten milletvekilleri de katıldı.

Bugünkü gösteriler, Muhalif lider Şükrü Belıyd'in öldürülmesinin ardından başlayan ve Nahda Hareketi Partisi'nin ülke genelindeki binalarını hedef alan gösterilere misilleme olarak düzenlendi.

Ordu Belıyd'in mezarını koruyacak

Öte yandan, Tunus Savunma Bakanı Abdulkerim ez-Zübeydi, silahlı kuvvetlerin siyasi etki altında olduğu eleştirilerine karşı çıkarak, ''Tunus ordusu, hiçbir şahıs ya da hizbin amaçları doğrultusunda hareket etmiyor'' dedi.

Savunma Bakanı, bazı radikal grupların Şükrü Belıyd'in mezarını tahrip etmeye hazırlandığı iddialarına ilişkin olarak da, ordunun Belıyd'in mezarını koruyacağını vurguladı. (AA)

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim