1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus’ta Binler Şiddete Karşı Sokaklarda
Tunus’ta Binler Şiddete Karşı Sokaklarda

Tunus’ta Binler Şiddete Karşı Sokaklarda

Tunus'ta binlerce kişi başkent Tunus'un merkezinde şiddete karşı gösteri düzenledi.

A+A-

İktidardaki en-Nahda Hareketi Partisi taraftarlarının yanı sıra İslami eğilimli göstericiler, hükümeti destekleyen ve şiddeti kınayan sloganlar attı.

Yaklaşık 3 bin kişiden oluşan göstericiler, ''Canımız kanımız sana feda olsun Meşruiyet'' sloganıyla Ulusal Kurucu Meclis'in meşruiyetini desteklediklerini ve şiddeti reddettiklerini haykırdı.

Göstericiler, ellerinde ''Vefakarlar... vefakarlar, ne toplantı ne de çağrı'' pankartları taşıyarak, devrimi koruyucu yasanın etkinleştirilmesini ve devrik rejim dönemindeki önde gelenlerin geri dönmesinin engellenmesini talep etti.

Gösteriye, Nahda Hareketi Partisi'nin önde gelenlerinden başbakanın eski Siyasi Danışmanı Lutfi Zeytun ve Amir Leırayyıd'ın yanı sıra geçici meclisten milletvekilleri de katıldı.

Bugünkü gösteriler, Muhalif lider Şükrü Belıyd'in öldürülmesinin ardından başlayan ve Nahda Hareketi Partisi'nin ülke genelindeki binalarını hedef alan gösterilere misilleme olarak düzenlendi.

Ordu Belıyd'in mezarını koruyacak

Öte yandan, Tunus Savunma Bakanı Abdulkerim ez-Zübeydi, silahlı kuvvetlerin siyasi etki altında olduğu eleştirilerine karşı çıkarak, ''Tunus ordusu, hiçbir şahıs ya da hizbin amaçları doğrultusunda hareket etmiyor'' dedi.

Savunma Bakanı, bazı radikal grupların Şükrü Belıyd'in mezarını tahrip etmeye hazırlandığı iddialarına ilişkin olarak da, ordunun Belıyd'in mezarını koruyacağını vurguladı. (AA)

HABERE YORUM KAT