1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus’ta 187 Cami Kapatıldı
Tunus’ta 187 Cami Kapatıldı

Tunus’ta 187 Cami Kapatıldı

Tunus yönetimi "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle 187 camiyi kapattı. Karar halk tarafından tepkiyle karşılanıyor. Kapatılan camiler sebebiyle cemaat namazı dışarıda kılıyor.

A+A-

Tunus'ta başta Bardo Müzesi saldırısı olmak üzere yaşanan birtakım olayların ardından Başbakan Habib Sid ülkedeki 187 camiyi kapatma kararı aldı.

Başkent Tunus'un kuzeyindeki Aryana kentinde yer alan Adem Camii'nin İmamı Mustafa Advani, caminin kapatıldığını ve cemaatin namazlarını açık alanda kılmak zorunda kaldığını ifade ederek, "Yetkililer kapatma tarihinin 6 Nisan olduğunu söylenmesine rağmen belirtilen tarihten önce gelip camiyi kapattılar" dedi.

Advani, camiler hakkında kapatma kararı çıkarılmadan önce konunun soruşturulması gerektiğine işaret ederek, "Bina ruhsatı için ufak bir iki prosedür dışında tüm belgeler tamam. Camiye ait dosyaların yeniden gözden geçirilmesinin hızlandırılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yaşadıkları bölgeyle ilgili konuşan Advani, şöyle dedi:

"Bölge sakinlerini, kötü alışkanlıklardan korumak için halk, caminin inşasına karar verdi. Ancak dönemin iktidarı tarafından caminin inşası engellendi. Devrimden sonraki dönemde caminin inşaatını tamamlamak üzere çalışmalara başladık. İnşaatın yaklaşık yüzde 80'ini tamamlamıştık."

İmam Advani, herhangi bir aşırı grupla ilgilerinin olmadığını söyleyerek, "Camiye, gazeteciden, güvenlik görevlisine, askerden, memura kadar pek çok kesimden vatandaş geliyordu. Ayrıca camide verilen vaazlar da herhangi bir aşırı söylem içermiyordu. Camilerin kapatılması kararı, başta Bardo Müzesi'ne düzenlenen saldırı olmak üzere ülkedeki terör olaylarının doğrudan neticesidir. Bu aşırı ve sapkın fikirler nedeniyle namazları dışarıda kılmak zorunda kaldık" dedi.

Bölge sakinlerinden Menci en-Nayili ise camilerin kapatılması kararının maneviyatlarına zarar verdiğini vurgulayarak, "Burada dört seneyi aşkın süredir namaz kılıyoruz. Camiler böylece kolayca kapatılmamalı, bu çözüm değildir. Caminin yeniden açılması için yetkililerden dosyaların gözden geçirilmesinin hızlandırılmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

“Camiler ruhsatsız”

Tunus Din İşleri Bakanlığı ise yaptığı yazılı açıklamada kapatma gerekçesini inşaat sorunlarına dayandırmıştı. Açıklamada, "Ülkedeki denetlenen camilerden 187'sinin devrimden sonra çarpık şekilde, bina ruhsatı alınmadan inşa edildiği' ifade edilmişti.

Tunus hükümeti, daha önce de bazı imamları görevinden uzaklaştırmıştı. Bu kararlar protestolara neden olmuştu. 

AA

HABERE YORUM KAT