1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunuslular Pes Etmiyor
Tunuslular Pes Etmiyor

Tunuslular Pes Etmiyor

Diktatör Zeynelabidin Bin Ali’nin halk protestoları sonucu ülkesini terk ettiği Tunus’ta gösterilerin hedefinde bu sefer kukla geçici hükümet var.

22 Ocak 2011 Cumartesi 01:36A+A-

Geçici hükümetin de istifa etmesini isteyen göstericiler dün de başta başkent Tunus olmak üzere ülkenin önde gelen şehirlerinde protestolarını sürdürdüler. Öte yandan  Muhammed Ganuşi başbakanlığındaki hükümet gerçekleştirdiği ilk toplantısında ülkede üç gün yas ve genel af ilan etti.

Diktatör Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeden kaçışından sonra kurulan geçici hükümeti de istemeyen Tunuslular, gösterilerini dün de sürdürdü. Başkent Tunus başta olmak üzere ülkenin önde gelen şehirlerinde protesto gösterisi düzenleyen halk, eylemlerinin, diktatörün kalıntısı geçici hükümet istifa edene kadar süreceğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı'na doğru yürüyen göstericilerin Habib Burgiba caddesinde, "Ülkenin zenginliklerini çaldınız, ancak devrimi çalamayacaksınız. Hükümet istifa" sloganları attılar..

Ülkedeki protesto gösterilerinin önüne geçmek için tavizler veren yeni hükümet, Tunus'taki halk ayaklanmasında ölenler için üç günlük yas ilan etti.

Tunus'ta genel af

Geçici hükümet ayrıca bütün  siyasi mahkumlar için genel af çıkardı. Açıklama, devlet başkanı Bin Ali'nin ülkeden kaçmasından bir hafta sonra yapılan ilk yeni kabine toplantısında geldi.

Hükümetin aldığı kararların, kanun teklifi olarak kısa sürede meclise sunulacağı belirtildi.  

Pazartesi gününden itibaren ise geçtiğimiz haftadan beri kapalı bulunan okullar ve üniversiteler yeniden açılacak. Zeynel Abidin bin Ali'nin devrildiği gösterilerde Tunuslu yetkililere göre 78, BM'ye göre ise yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti. Geçici hükümetin attığı adımlarla tansiyon düşerken, hafta başından itibaren hayatın tamamen normale dönmesi bekleniyor. Spor karşılaşmalarının da çok yakında yeniden başlayacağı belirtildi.

MUHALİF GAZETECİ  BRİK, DEVLET BAŞKANLIĞINA ADAY

Öte yandan Tunuslu muhalif gazeteci Tevfik Bin Brik, ülkede altı ay içinde yapılması öngörülen devlet başkanlığı seçimlerinde aday olacağını bildirdi.

AFP'ye yaptığı açıklamada aday olacağını ilan eden Bin Brik, "2000 yılından beri kampanya yaptığını ve bugün kendisini favori bir aday olarak gördüğünü, çünkü bütün bu süre içinde Zeynelabidin Bin Ali'ye karşı açıkça mücadele eden tek kişi olduğunu" belirtti. Devlet Başkanı Bin Ali'yi eleştiren yazılarıyla dikkati çeken Tevfik Bin Brik, tartıştığı bir kadının suç duyurusu üzerine, hükümeti eleştirdiği gerekçesiyle Tunus'ta tutuklanmış ve 2009 sonunda 6 ay hapse mahkum edilmişti.

Kendini yakarak ayaklanmayı başlatan gencin annesi: Oğlum ülkenin kaderini değiştirdi

Independent gazetesi, dün  Tunus'ta Cumhurbaşkanı Bin Ali'nin 23 yıllık iktidarının devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasının fitilini ateşleyen Muhammed Bouazizi'nin annesiyle yapılan mülakatı  sayfalarında yayımladı. 26 yaşındaki üniversite mezunu, işportacı Bouazizi, hükümetin politikalarını ve içinde bulunduğu durumu protesto etmek amacıyla kendisini ateşe vererek hayatını kaybetmişti. Gencin bu eylemini, Cezayir ve Mısır'da da benzerleri izlemiş, Bouazizi adaletsizlik ve baskının sembolü haline gelmişti. Annesi ise oğlu için çok üzüldüğünü ama rejimin değişmesinde oynadığı rol nedeniyle oğluyla gurur duyduğunu anlatıyor. Şöyle diyor Mannoubia: "Oğlumu bu noktaya getiren hükümettir, ona asla bir fırsat vermediler. Biz yoksuluz ve gücümüzün olmadığını düşündüler. Oğlum artık yok ama bakın yaşananlara, şimdi ne çok insan dahil olmaya başladı..."

AHSEN TİREVİ / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT