1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus Seçimlerinde Sibsi Önde
Tunus Seçimlerinde Sibsi Önde

Tunus Seçimlerinde Sibsi Önde

Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde, resmi olmayan sonuçlara göre adaylardan Nida Tunus Partisi Genel Başkanı Sibsi önde gidiyor.

A+A-

Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde, yüzde 50'si açılan sandıklardan alınan resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi yüzde 42, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki yüzde 33 oy aldı.

Alınan bilgiye göre, Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde, yüzde 50'si açılan sandıklardan elde edilen resmi olmayan sonuçlara göre, Nida Tunus Partisi lideri Sibsi yüzde 42, Cumhurbaşkanı Merzuki yüzde 33, Hamma Hammami yüzde 8 ve Selim Riyahi ile El-Haşimi el-Hamidi yüzde beşer oy aldı.

Seçimin aralık ayında düzenlenmesi öngörülen ikinci turunda, Cumhurbaşkanı Merzuki ve parlamento seçiminde en çok oyu alan Nida Tunus Partisi Genel Başkanı Sibsi'nin yarışması bekleniyor.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, seçime katılımın ülke içinde yüzde 53,73, yurt dışında yüzde 27 olduğunu duyurmuştu. 5 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu Tunus'ta, cumhurbaşkanlığı için 27 adayın yarışacağı belirtilmişti. Daha sonra 5 adayın çekildiği açıklanmış ancak bu kişilerin oy pusulalarında isimleri kaldırılmamıştı.

HABERE YORUM KAT