1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus Hükümeti de Geri Adım Atıyor
Tunus Hükümeti de Geri Adım Atıyor

Tunus Hükümeti de Geri Adım Atıyor

Tunus'ta bir gencin kendisini yakması üzerine başlayan ve ülkenin geneline yayılan işsizlik isyanı, hükümete geri adım attırdı… Protestolarda en az 20 kişi can verdi.

11 Ocak 2011 Salı 12:05A+A-

Devlet Bakanı, tüm ihtiyaçların giderileceğini ve sorunun diyalog yoluyla halledileceğini açıkladı.

Tunus hükümeti ülkede yaşanan derin sosyal krizden çıkış yollar ararken, Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali 2011-2012 yılları arasında 300 bin iş birimi kurma sözü verdi. Aralık ayından bu yana yaşanan protesto gösterilerinde en az 24 kişi polis kurşunlarıyla hayatlarını kaybetti, son bir kararla okullar yeni bir emre kadar kapatıldı, avukatlar Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne gitmeye hazırlanıyor.

Onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan, yüksek oranda işsizlik ve aşırı fiyat artışından dolayı haftalar süren çatışmaların ardından Tunus hükümeti, eylemcileri dinleyeceğini açıkladı.

İletişim Bakanı Samir El-Obaydi, "Mesaj, hükümet ve tüm politik kanallar tarafından alındı. Başkanın da isteğiyle, şimdiden acil durum yardımını devreye koyduk ve öncelikli bölgeler için 5 milyar dolar ayırdık" dedi.

Hükümetin gençlerle diyaloga hazır olduğunu belirten Samir El-Obaydi, "Her ne ihtiyaç varsa hepsini karşılayacağız. Her ne ihtiyaç olursa tespit edeceğiz. Fakat şiddet bizim için kırmızı çizgi" dedi.

Yenilik Hareketi ve İlerici Demokrat Parti'nin de aralarında bulunduğu partiler ve örgütler, bir bildiri yayınlayarak hükümeti bu vahşetten vazgeçmeye çağırmıştı. Devletin ateşkes ilan ederek güvenlik güçlerini kışlalara çekmesini isteyen örgütler, daha fazla özgürlük ve insan haklarına saygı çağrısı yaptı.

EN AZ 20 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Hükümet yetkilileri çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 14 olduğunu bildirirken, sendikalar ve dernekler ise bu sayının en az 20 olduğunu dile getirdi.

Avukatların en az 20 kişinin öldüğünü belirtirken Tunus'ta blog site üzerinden haber yayınlayan Lina Ben Menni, "Dün akşam Sidi Bouzid'den 38 km uzaklıktaki bir hastaneye gittim ve orada 5 ölü de ben gördüm. Aralarında 25'li yaşlarda bir kadın ve çocuklar da vardı. Kadının evine gittim ve ailesi onun eylemlere dahi katılmadığını söyledi" dedi.

BİR GENÇ KENDİNİ YAKMIŞTI

Muhammed Buzizi adlı 26 yaşındaki üniversite mezunu işsiz genç, sebze ve meyve tezgahına 17 Aralık'ta polis tarafından el konulunca kendisi yakmıştı. Yoksul gencin isyanı bölgede öfke patlamasını ateşlemişti. Yüzlerce genç 18 ve 19 Aralık'ta sokaklara çıkarak polisle çatışmıştı.

Gerilim 22 Aralık'ta başka bir gencin bir elektrik direğine tırmanıp işsizlikten bıktığını belirtip bedenini elektrik akımına verince daha da arttı. Halk polis karakolunu kuşatıp bina ve araçlara molotofkokteylleri atarken, polis bir genci öldürmüş, çok sayıda kişiyi yaralamıştı. (ETHA)

HABERE YORUM KAT