1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus Geçici Hükümeti de İsyanı Durduramadı
Tunus Geçici Hükümeti de İsyanı Durduramadı

Tunus Geçici Hükümeti de İsyanı Durduramadı

Tunus'ta dün kurulan ulusal birlik hükümeti krizle sarsılıyor. Hükümetten ayrılan bakanların üçünün ülkedeki isyanlarda önemli rol oynayan Tunus İşçi Sendikası'ndan (UGTT) oldukları bildirildi.

18 Ocak 2011 Salı 21:09A+A-

Bakanlar ayrılışından önce, Tunus İşçi Sendikası olağanüstü bir toplantı düzenleyerek yeni hükümeti tanımama kararı aldı.

Fransız haber ajansı AFP, görevden çekilen üç bakanın isimlerini Anouar Ben Gueddour, Abdeljelil Bedoui ve Houssine Dimassi olarak duyurdu.

İstifa eden bakanlardan Anouar Ben Gueddour'un ulaşımdan sorumlu bakan olduğunu bildirdi.

Bu üç bakana günün ilerleyen saatlerinde sağlık bakanı Mustafa bin Cafer de hükümetten çekildiğini açıklayarak katılmış oldu.

Bin Cafer ülkedeki muhalefet partilerinden Özgürlük ve Emek Partisi'nin önde gelen isimlerinden.

'Geçici hükümet, RCD'nin devamı değil'

Dün oluşturulan ulusal birlik hükümetinde, devrik Cumhurbaşkanı Bin Ali'nin partisi RCD'den isimlerin yer alması tepkiyle karşılanmıştı.

Söz konusu eleştiriler en çok, ülkenin başbakanlığını geçici olarak devralan Muhammed Gannuşi'ye yöneltildi.

Gannuşi ise yaptığı açıklamda, yeni hükümete dahil edilen eski iktidar partisi üyelerinin 'ellerinin temiz' olduğunu söyledi.

Gannuşi ayrıca, eski Cumhurbaşkanı Zeynelabidin Bin Ali'nin ülkeyi terk etmesiyle sonuçlanan protestoların şiddet kullanılarak bastırılmasından sorumlu yetkililerin adalete teslim edileceğini belirtti.

Geçici devlet başkanı Gannuşi günün ilerleyen saatlerinde ise Bin Ali'nin partisi RCD'den istifa ettiğini açıkladı.

Bin Ali'nin bu hamlesi, yeni hükümetle eski rejim arasında bağlantı olmadığı yönünde bir intiba yaratma çabası olarak değerlendirildi.

Ancak Tunus'taki protestoların sona ermedi.

Ülkedeki BBC muhabiri Lyse Doucet sokaklarda polisle çatışmaların yaşandığını ve göstericilere gözyaşartıcı gazla müdahale edildiğini bildirdi.

Protestocuların taşıdıkları pankartlarda mesajlarını açıkça ilettiklerini söyleyen Doucet, "RCD gitmeli" diyen Tunuslular'ın eski iktidar partisinden hiçbir ismi yeni hükümette istemediklerini bildiriyor.

BBC

HABERE YORUM KAT