1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Tunus Darbecilere Karşı Meydana İniyor
Tunus Darbecilere Karşı Meydana İniyor

Tunus Darbecilere Karşı Meydana İniyor

Tunus'ta halk “Devrim esas şimdi başlıyor; Birliğimiz devrimimizi başarıya ulaştıracaktır” adı altında gösteri yapacak.

A+A-

Tunus'ta “Devrim esas şimdi başlıyor; Birliğimiz devrimimizi başarıya ulaştıracaktır” adı altında gösteri yapılacak.

Çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının yer alacağı başkent Tunus'taki gösteriye katılımın yüksek olması bekleniyor.

Gösterinin, "Yasemin devriminin"  kazanımlarını korumak, mevcut hükümete yapılmak istenen meclis dışı müdahaleleri reddetmek ve şiddet olaylarını kınamak amacıyla düzenlendiği vurgulandı.

AA'ya konuşan gösteri organizasyon heyeti başkanı Kemal el-Haccam, “Bu akşamki toplantının amacı, milli birliğin sağlanması, geçiş sürecinin başarıyla tamamlanması, demokratik işleyişin daha geniş bir uzlaşı zemini üzerinde devam etmesi için, mevcut siyasi iradeye geniş katılımlı halk desteği vermek ve demokrasi karşıtı güçler karşısında Tunus halkının tavrını ilan etmektir” dedi.

Haccam, sahura kadar sürecek gösteri programı çerçevesinde siyasi parti temsilcilerinin konuşmalarının yanı sıra müzik konserleri ve şiir dinletileri olacağını söyledi.

Anadolu Ajansı (AA) söz konusu gösterinin düzenleneceği başkent Tunus'tan canlı yayın yapacak.

Halk Cephesi Koalisyonu Başkanı ve Kurucu Meclisi üyesi Muhammed el-Brahmi'nin 25 Temmuz'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmesinin ardından Tunus'ta bazı kesimler demokrasi dışı yöntemlerle mevcut hükümeti devirme çalışmaları yürütüyor.

 

HABERE YORUM KAT