1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Tünelde Mahsur Kalan İşçiler Kurtarıldı
Tünelde Mahsur Kalan İşçiler Kurtarıldı

Tünelde Mahsur Kalan İşçiler Kurtarıldı

Mısır-Gazze sınırında çöken tünelde 9 kişinin göçük altından kurtarıldığı bildirildi.

A+A-

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Gazze ile Mısır arasındaki bir tünelin çökmesiyle göçük altında kalan 9 Filistinli işçi kurtarıldı.

Gazze'deki Sivil Savunma Kurumu, Filistinli 9 işçinin Mısır ordusu tarafından su pompalanması sebebiyle çöken tünelin altında kaldığını duyurmuştu.

İsrail ablukası altındaki Gazze'de demokratik seçimle iş başına gelen Hamas'ın yönetimi devralmasının ardından, 2007 yılında Mısır-Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı, ticari geçişlere kapatılmıştı. İsrail ablukası ve sınır kapısının kapatılması nedeniyle Filistinliler, temel ihtiyaçlarını giderebilmek için tünellere yönelmişti.

Gazzelilerin "can damarı" olarak nitelendirilen tünellerden başta temel gıda maddeleri ve ilaç olmak üzere, canlı hayvandan otomobile kadar bölge halkının ihtiyacı olan birçok malzeme sağlanıyordu.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki darbenin ardından iktidara gelen askeri yönetim söz konusu tünellerin büyük bir kısmını yıkmıştı. Mısır yönetimi, 18 Eylül 2015'ten bu yana da sınırdaki tünelleri yıkmak amacıyla deniz suyu pompalama yöntemini kullanıyor. 

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT