Tunceli Barosu Başkanı'na Hapis Cezası Onandı

20.01.2015 17:31
Tunceli Barosu Başkanı'na Hapis Cezası Onandı
Tunceli Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe’ye yasa dışı Maoist Komünist Parti üyesi olduğu gerekçesiyle verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasının Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandığı bildirildi.

Tunceli Barosu Başkanı Uğur Yeşiltepe’ye yasa dışı Maoist Komünist Parti üyesi olduğu gerekçesiyle verilen 6 yıl 3 aylık hapis cezasının Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandığı bildirildi.

Tunceli Barosu Başkan Yardımcısı Eylem Cevahir, bir grup avukatla Adliye önünde yaptığı basın açıklamasında, Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Yeşiltepe hakkında silahlı terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle verdiği 6 yıl 3 ay hapis kararının Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından onandığını söyledi.

Kararın hukuka aykırı olduğunu öne süren Cevahir, şöyle konuştu:

"Baro başkanımız, ihtisas alanı ceza davaları olan bir hukukçudur. Meslektaşımız genel olarak siyasi içerikli davalarda müvekkillerine hukuki yardım hizmeti sunmuştur. Bu bağlamda Yeşiltepe’nin kendisinden hukuki yardım talebinde bulunan şahıslarla ilgili diyalogları, görüşmeleri ve mesleki faaliyetleri suç unsuru gösterilmiştir. Bu kapsamda müdafilik görevini yürüttüğü davalar ve müvekkilleri ile özdeşleştirilerek hukuka aykırı bir şekilde TCK 314/2 maddesinden örgüt üyesi suçlaması ile cezalandırılması talep edilmiştir."

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim