1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tümgeneral Çörten Emriyle Belgeler İmha Edildi
Tümgeneral Çörten Emriyle Belgeler İmha Edildi

Tümgeneral Çörten Emriyle Belgeler İmha Edildi

Şüpheli intiharı deşifre etmesi muhtemel yüzlerce belgenin Jandarma İstihbarat Başkanı Tümgeneral Mehmet Çörten’in emri ile yok edildiği ortaya çıktı.

A+A-

Albay Kazım Çillioğlu’nun sır ölümüyle ilgili başlatılan soruşturmada şok bir gelişme yaşandı. Şüpheli intiharı deşifre etmesi muhtemel yüzlerce belgenin Jandarma İstihbarat Başkanı Tümgeneral Mehmet Çörten’in emri ile yok edildiği ortaya çıktı. Çörten’in kendisi için problem oluşturabilecek belgelerin imhasında Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Jandarma Kurmay Binbaşı Niyazi Türker Cice’yi görevlendirdiği belirtildi.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Albay Kazım Çillioğlu’nun sır ölümüyle ilgili başlattığı soruşturmada şok bir gelişme yaşandı. Şüpheli intiharı deşifre etmesi muhtemel yüzlerce belgenin Jandarma İstihbarat Başkanı Tümgeneral Mehmet Çörten’in emri ile yok edildiği ortaya çıktı. Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığının baskınından korkan Çörten’in kendisi için sorun oluşturabilecek belgelerin imhasında Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Jandarma Kurmay Binbaşı Niyazi Türker Cice’yi görevlendirdiği belirtildi.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekili Özden Doğan, 3 Şubat 1994 tarihinde Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı içinde kendisine tahsisli lojmanda kaldığı sırada başına tek el ateş edilmiş halde bulunan dönemin Tunceli Jandarma Alay Komutanı Albay Kazım Çillioğlu ile ilgili 17 yıl sonra soruşturma başlatmıştı. İntihar ettiği belirtilen Albay Çillioğlu ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, cesedin otopsi yapılmadan alelacele defnedildiği ortaya çıkmış, o dönemde Jandarma Bölge Komutanı olan Tuğgeneral İsmail Kuru’nun da aralarında olduğu birçok askerin ifadesine başvurulmuştu. Albay Çillioğlu’nun ölümünün intihar olmadığı, o dönem binbaşı rütbesinde olan ve daha sonra Şemdinli olayı dahil birçok vakada ismi geçen Tümgeneral Mehmet Çörten ile TİKKO itirafçısı ‘Bozo’ kod adlı Yusuf Geyik’in parmağı bulunduğu iddia ediliyor.

Jandarma İstihbarat Başkanı Tümgeneral Mehmet Çörten’in Tunceli Jandarma Bölge Komutanı olduğu döneme ait evrakları imha ettirdiği iddia edildi. Daha önce de İzmir Jandarma Komutanlığı’nda JİTEM’e ait olduğu iddia edilen önemli belgeleri imha ettiren Çörten’in, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma üzerine aralarında itirafçılara ait dosyaların da bulunduğu arşiv kaydı ve gizli yazışmayı yaktırdığı iddia edildi.

İmha ekibinin başında Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığında İstihbarat Şube Müdürü olarak görev yapan Jandarma Kurmay Binbaşı Niyazi Türker Cice’nin bulunduğu belirtildi.

Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’na bağlı Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Muş İl Jandarma komutanlıklarında JİTEM elemanları ile ilgili suç oluşturabilecek belge taraması yapıldığı, sorun oluşturabilecek tüm evrakların yakılarak imha edildiği ifade edildi.

200’e yakın jandarma karakolu ve tüm karargah arşivinin ayıklandığı, özellikle Çillioğlu olayında ismi geçen Bozo kod adlı itirafçının bilgilerinin yok edildiği vurgulandı.

Tümgeneral Mehmet Çörten’in daha önce de İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nda şüpheli bir belge imha operasyonu gerçekleştirdiği ileri sürülüyor. Jandarma İstihbarat Başkanı Tümgeneral Mehmet Çörten’in gizlilik içerisinde yürüttüğü iddia edilen operasyonun 25 Mayıs tarihinde gerçekleştiği belirtiliyor. Çörten’in gece yarısı aniden İzmir’e gelerek sabah saat 06:00’ya kadar yaklaşık bir traktör kasası evrakı imha ettirdiği iddia ediliyor.

Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Mehmet Çörten’in ismi Şemdinli olayında gündeme gelmişti. Çörten, bomba atarken halk tarafından yakalanıp dövülen, araçlarında öldürülecek kişilerin isimleri ve çok sayıda patlayıcı madde ele geçirilen Astsubaylar Özcan İldeniz ve Ali Kaya’nın ‘acemice’ hareket ettiklerini belirtmişti.

Murat Alan / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT