1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tümg. Mustafa Bakıcı'dan, K. Irak'a Gizli Ziyaret
Tümg. Mustafa Bakıcıdan, K. Iraka Gizli Ziyaret

Tümg. Mustafa Bakıcı'dan, K. Irak'a Gizli Ziyaret

PKK'nın, Başbakan'ın seçim konvoyuna saldırı planladığını olaydan önce yazan gazeteci Emre Uslu bu kez de 12 PKKlinin öldürülmesiyle başlayan olaylara ilişkin çarpıcı bir iddiada bulundu.

20 Mayıs 2011 Cuma 03:12A+A-

Çatışmadan önce 23. Jandarma Sınır Tümeni Komutanı Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın Kuzey Irak'a gizli bir ziyarette bulunduğunu yazan Uslu, "Maksat, 24 Mayıs'ta Şırnak'taki mitingde Başbakan'ı yuhalatmak mı?" diye sordu.

Şırnak'ın Uludere ilçesi yakınlarında güvenlik güçleri tarafından 12 PKKlinin öldürülmesi üzerine Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yükselen tansiyona ilişkin yeni iddialar gündeme geldi. Taraf Gazetesi yazarlarından Emre Uslu'nun dün kaleme aldığı yazısına göre, bölgede tırmandırılan gerginliğin hedefinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın 24 Mayıs'ta Batman ve Şırnak'ta yapacağı mitingler var. Uslu, öldürülen 12 PKK'lının cenazeleri üzerinden mitingde Başbakan Erdoğan'ın halka yuhalatmak istendiğini ileri sürdü. Uslu, operasyonlardan sorumlu bölge komutanı Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın aldığı 'tuhaf' kararların bölgedeki tansiyonun tırmanmasına yol açtığını; PKK'lı gruba yönelik operasyondan bir hafta önce Tümgeneral Bakıcı'nın Kuzey Irak'a gizli bir ziyarette bulunduğunu iddia etti. Uslu, ziyaretin zamanlamasının ve biçiminin değişik komplo teorilerini beraberinde getirdiğini düşünüyor.

Öldürülen teröristlerin cesetlerinin dağda bırakılmasının tansiyonu daha da yükselttiğine dikkat çeken Emre Uslu, "Cesetlerin üzerindeki silah ve teçhizat toplatılmış. Bölgedeki korucular güvenlik birimlerine giderek bu cesetleri alalım, demişler. Şırnak Valisi'nin, cesetlerin getirilmesine yönelik açık talimatına rağmen Tümgeneral Bakıcı, buna izin vermemiş. Bu da Şırnak'ta gerilimin tırmanmasının ana nedeni." diyor. Emniyet birimlerinin de askerle temas kurarak, "Cesetleri toplayalım, örgüt bu cesetlere kimyasal ilaçlar verir. Daha sonra Türkiye kimyasal silah kullanıyor diye dünyayı ayağa kaldırır veya cesetleri yakarak PKK'lıları yaktılar diye propaganda yapabilirler." diye uyardıklarını belirtiyor.

Şırnak'ta operasyondan bir hafta önce Tümgeneral Bakıcı'nın çevresindekilere bile haber vermeden Kuzey Irak'a gittiği iddiasında bulunan Uslu, bu durumun tam anlamıyla bir 'sır' olduğunu söylüyor. Bakıcı'nın özel kuvvetlerden gelen bir subay olduğuna değinen Uslu, muhtemelen Kuzey Irak'ta konuşlu bulunan Türk birliklerini ziyaret etmiş olabileceğini, fakat bu ziyaretin zamanlaması ve biçiminin değişik komplo teorilerini de beraberinde getirdiğini vurguluyor. Tümgeneralin, cesetleri almak için sınırı geçen bin kişilik grubun gözaltına alınması yönünde de emir verdiğini ileri süren Uslu, krize el koymak için 2'nci Ordu Komutanı'nın da bölgeye geldiğini ifade ediyor. Valinin de araya girmesiyle bu emirden vazgeçildiğini aktaran Uslu, yine bu kargaşa içerisinde Hasip Kaplan'ın da bulunduğu kalabalığın üzerine ateş açıldığı bilgisinin verildiğini anlatıyor.

Tümgeneral Bakıcı'nın normal prosedürü işletip cenazeleri adli tıp uzmanının bulunduğu Diyarbakır veya Malatya'ya göndermek yerine Şırnak'a getirdiğini belirten Uslu, Cumhuriyet Başsavcısı'nın otopsi yapılmak üzere cesetlerin Diyarbakır'a gönderilmesi için helikopter isteğine cevap verilmediğinin altını çiziyor. Uslu, görüştüğü yetkililerin bu uygulamayı tek kelimeyle 'provokasyon' olarak tanımladığını dile getiriyor. Emre Uslu, 24 Mayıs'ta Başbakan Erdoğan'ın, Batman ve Şırnak'taki mitinglerinde yuhalatılıp bir karşı dalga oluşturulmak istendiğini ileri sürüyor. Uslu'nun konuştuğu emniyet yetkililerine göre, Şırnak'a 8 PKKlinin cesedinin getirildiği söylenmiş. Fakat önceki gün ise ceset sayısının 7 olduğu açıklanmış. Uslu, bu kayıp ceset üzerinden tekrar bölgede gerginliğin tırmanabileceğini ve hedefte 24 Mayıs AK Parti mitingi olduğunun belirtildiğini kaydediyor.

'PKK'NIN BÖYLE KOLAY KAYIP VERMESİ TUHAF'

Uslu'nun edindiği bilgilere göre, eylemsizlik kararına rağmen tecrübesiz 12 PKK'lının, tecrübeli bir birliğe saldırması kuşkuya yol açmış. PKK'lıların bu kadar basit şekilde kayıp vermesini terör uzmanlarının tuhaf bulduğunu aktaran Uslu, 12 PKKlinin birileri tarafından bilerek kurban edildiği görüşünün hâkim olduğunu vurguluyor. Görüştüğü güvenlik yetkililerinin başka bir iddiayı da gündeme getirdiğini dile getirerek, "Şemdin Sakık, geçmişte PKK'nın şehir merkezlerinde cenaze törenlerine ihtiyaç duyduğu zamanlarda 8-10 kişilik acemi PKK'lılardan oluşan grupları bilerek TSK'nın yok edeceğini hesapladığı bölgelere gönderdiğini yazmıştı." diyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT