1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Tuğgeneral Abdülaziz Şalal Türkiye’ye Kaçtı
Tuğgeneral Abdülaziz Şalal Türkiye’ye Kaçtı

Tuğgeneral Abdülaziz Şalal Türkiye’ye Kaçtı

Suriyeli komutan Abdülaziz Şalal, Beşar Esad hükümetini terk ederek Türkiye'ye kaçtı.

A+A-

Suriyeli komutan Abdülaziz Şalal, Beşar Esad hükümetini terk ederek Türkiye'ye kaçtı.

Abdülaziz Şalal, muhalefet saflarına geçen en üst düzey Suriyeli yetkililerden biri.

Saf değiştirmesinin nedenlerini bir video mesajla yayınlayan komutan, Suriye ordusunun sivil halkı korumakta başarısız kaldığını ve askerlerin ''cinayet çetelerine'' dönüştüğünü söyledi.

Şalal'ın kaçış haberine, muhalefet güçlerinin Suriye ordusu karşısında yeni kazanımlar elde ettiği iddiaları eşlik ediyor.

Tuğgeneral rütbesine sahip olan Abdülaziz Şalal, sınırı geçerek Türkiye'ye vardıktan sonra ilk önce El Arabiya televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Beşar Esad'a bağlı askerlerin köy ve kasabalarda sivillere yönelik katliamlardan sorumlu olduğunu iddia etti.

BBC'nin Orta Doğu muhabiri Jim Muir'le konuşan muhalif kaynaklara göre, Abdülaziz Şalal Suriye ordusunu terketmeden önce kendileriyle gizlice irtibata geçerek işbirliği kurmuştu.

Muhabirimiz, saf değiştiren diğer üst düzey Suriyeli komutanların da aynı şekilde hareket ettiğinin düşünüldüğünü bildiriyor.

Fakat Şalal, saf değiştirmenin giderek zorlaştığını çünkü ordu içinde kontrolün çok daha sıkılaştırıldığını söyledi.

Suriyeli komutan Şalal, ''Beşar Esad'ı terketmek isteyen başka üst düzey askerler de var ama saf değiştirdiklerini açıklayacak bir ortam bulamıyorlar'' dedi.

BBC 

HABERE YORUM KAT