1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tufan'dan Belediye Bile Haberdarmış!
Tufandan Belediye Bile Haberdarmış!

Tufan'dan Belediye Bile Haberdarmış!

Bayrampaşa Cezaevi'nde 12 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle sonuçlanan Hayata Dönüş operasyonunda uygulanan askerin alternatif Tufan planından birçok devlet kurumunun bilgisinin olduğu ortaya çıktı.

09 Nisan 2011 Cumartesi 11:50A+A-

Dönemin Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun ve Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün 'haberimiz yok' dediği müdahaleden belediyenin bile haberdar edildiği öğrenildi. Planın eksiksiz olması için 'Ek-C cezaevi müdahale kontrol formu'nda sorulan 50'ye yakın soru, bu durumu ortaya koyuyor. Belgede, 'Tufan'ın belediye dahil olmak üzere birçok kurumla koordineli yürütüldüğü ifade ediliyor.

'Ek-c cezaevi müdahale kontrol formu'nda yer alan bir diğer soru da, müdahaleden yaralı kurtulan mağdurların ifadelerinde belirttikleri alev püsküren silahlar iddialarını doğrular nitelikte. Bu bölümde "Göz yaşartıcı bomba, sis bombası, alev makinesi, tazyikli su, köpük, el feneri, sis bombası, kelepçe gibi teçhizat ve silah alınmış mı?" ibareleri yer alıyor. Formda yer alan sorular, operasyon öncesinde birçok hazırlığın yapıldığını ortaya koyuyor. Ayrıca planla ilgili tatbikat yapılıp yapılmadığı soruluyor. Anketteki sorulara göre, operasyona katılan askerlerin özel bir eğitime tabi tutulup tutulmadığı da denetleniyor. 'Hayata Dönüş' operasyonu kapsamında Ümraniye Cezaevi'ne yapılan müdahalenin talimatının da Adalet Bakanlığı tarafından verildiği ortaya çıkmıştı. Bakanlığın İstanbul İl Jandarma Bölge Komutanlığı'na ait kriptolu telefondan Üsküdar Cumhuriyet Başsavcısı Kemal Canbaz'a müdahale için jandarmaya izin talimatı verdiği, savcının da bu durumu tutanak ile kayıt altına aldığı ortaya çıkmıştı.

19 Aralık 2000 tarihinde gerçekleştirilen 'Hayata Dönüş' operasyonu, başta Bayrampaşa ve Ümraniye cezaevleri olmak üzere 20 cezaevinde birden yapıldı. Yüzlerce kişinin yaralandığı 'Hayata Dönüş' operasyonunda 2'si asker 30'u cezaevlerinde tutuklu kalan 32 kişi hayatını kaybetmişti.

(Yakup Çetin / Zaman)

HABERE YORUM KAT