1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tufan Müdahale Planının Orijinali Kayıp!
Tufan Müdahale Planının Orijinali Kayıp!

Tufan Müdahale Planının Orijinali Kayıp!

Hayata Dönüş davasında, Jandarma Genel Komutanlığı operasyon planının orjinalini mahkemeye göndermedi. Planın orjinalinde operasyonu yöneten komutanların isimlerinin yeraldığı öğrenildi.

24 Temmuz 2011 Pazar 18:23A+A-

Bayrampaşa Cezaevi’nde düzenlenen ‘Hayata Dönüş’ operasyonu kapsamında 12 kişinin ölümüne ilişkin yürütülen davada, ‘fotokopisi’ Jandarma Genel Komutanlığı arşivinden 11 yıl sonra çıkan ‘Tufan’ kodlu özel müdahele planının orjinali kayıp.

Soruşturmayı yürüten Savcı Ali İhsan Demirel’in müdahale planının orjinali ve ölümlerin yaşandığı bölümdeki görevli listesini istediği İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı’ndan verilen yanıtta, “planın orjinalinin kendilerinde bulunmadığı, ayrıca operasyonun İl komutanlığı’nca düzenlenmediğinden operasyonda görevlilerin isimlerinin tanzim edilemediği” yanıtı verildi.

39 er sanık komutanlar ise kayıp

F Tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla başlatılan ölüm oruçlarına son vermek için 19 Aralık 2000 tarihinde 20 ayrı cezaevinde eşzamanlı ‘Hayata Dönüş’ adlı bir operasyon düzenlendi. Bayrampaşa Cezaevi’ndeki müdahalede 12 tutuklu ve hükümlü öldürüldü ve 55 kişi yaralandı. Hayata Dönüş operasyonuyla ilgili başlatılan soruşturma, jandarmanın isim bildirmeme, bilgi ve döküman paylaşmama gibi engellemeleri nedeniyle tam 10 yıl sürdü. Bu nedenle hiçbir rütbeliye ve görevlilere dava açılamazken fatura Elazığ Komando Taburu’nda görevli 39 ere kesildi. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 Kasım 2010’da ilk duruşması yapılan davada sanık erler kendilerinin Bayrampaşa’da değil, Ümraniye Cezaevi’ndeki operasyonda görevli olduklarını iddia etti.

11 yıl sonra fotokopi arşivden çıktı

İlk duruşmada mahkeme; Genelkurmay, Jandarma Genel Komutanlığı, İstanbul İl ve Bölge Jandarma komutanlıklarından operasyonun planını ve kamera kayıtlarını istedi. Genel Komutanlık “Arşivimizde bulunmuyor” diye yanıt verdi. Mahkeme tekrar müdahale planını istedi. Bunun üzerine İl Jandarma Komutanlığı 11 yıl sonra son duruşmaya bir gün kala mahkemeye yolladı. Yazıda “Arşivin yeniden tasnifi ile incelenmesi sonucunda ‘Bayrampaşa Cezaevi Özel Müdahale Planı’na rastlanmış olup arşivlenmesi gereken yer dışında olduğu görülmüştür” dedi.

Raporun orjinalinde isimler var

17 sayfalık Tufan Eylem Planı’nda, Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanı Yarbay Burhan Ergin’e bağlı JKAÖK, Halkalı Jandarma Komando Taburu ve Bayrampaşa Koruma Bölüğü’nün operasyonda görev aldığı belirtilerek “Operasyona iştirak edecek tüm personelin isim listesi ve kan grupları G-2 gününe kadar tespit edilecek” ifadeleri yer aldı. Jandarma ise 10 yıl boyunca savcılığa isim bildirmemekte direndi.

Savcı, orjinalini ve komutan istedi

Soruşturmayı yürüten Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Demirel, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı’ndan fotokopisi dava dosyasında giren planın orjinalinin de gönderilmesini istedi. Ayrıca Savcı Demirel Bayrampaşa Cezaevi’ne yapılan operasyon esnasında ölüm ve yaralanma olaylarının gerçekleştiği bölümde görev alan personel ve komutanların isim listesini istedi.

OPERASYON PLANINI BİZ YAPMADIK BÖLGE YAPTI

Genel Komutanlık ‘İstanbul yaptı’ dedi İstanbul orjinalini bulamadı

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, Savcı Ali İhsan Demirel’e Yarbay Selahattin Acara imzalı bir yazı ile Tufan isimli plan metninin Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı ile İstanbul Bölge Jandarma Komutanlığı’nda bulunamadığı cevabı verdi. Jandarma’nın yazısında planın orjinaline ulaşılamadığı ve operasyonda ölüm ve yaralanma olaylarının gerçekleştiği bölümde görev alan personelin isimlerinin belirlenemediği kaydedildi. Jandarma Albay Veli Tire imzalı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından savcılığa ulaşan cevapta ise şu ifadeler yer aldı:’ Tufan’ isimli ‘Bayrampaşa Özel Müdahale Planı’nı Komutanlığımızca hazırlanmadığından ve söz konusu plan komutanlığımızın konuşlu bulunduğu Ankara’da değil, İstanbul’da icra edildiğinden; hem plana ait bir suret bulunamamış, hem de ölüm ve yaralanma olaylarının gerçekleştiği bölümde görev alan personelin isimleri tanzim edilerek gönderilememiştir” denilmişti. Planın orjinalinin bulunamaması nedeniyle ölümlerin yaşandığı bölgelerde sorumluluğun hangi komutana ait olduğunun belirlenemediği belirtildi.

STAR 

HABERE YORUM KAT