1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. TÜBİTAK’ın Eski Başkanı Yücel Altunbaşak Tutuklandı
TÜBİTAK’ın Eski Başkanı Yücel Altunbaşak Tutuklandı

TÜBİTAK’ın Eski Başkanı Yücel Altunbaşak Tutuklandı

TÜBİTAK’ın eski başkanı Altunbaşak, “silahlı terör örgütüne üye olmak ve yönetmek” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarından yargılandığı Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce tutuklandı.

A+A-

AA’da yer alan habere göre, mahkemenin, hakkında çıkardığı tutuklama kararının ardından gözaltına alınan TÜBİTAK’ın eski başkanı Yücel Altunbaşak, polis eşliğinde adliyeye getirildi.

Mahkemeye çıkarılan Altunbaşak, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi; TÜBİTAK’ın eski başkanı Altunbaşak, eski başkan yardımcısı ve BİLGEM Başkanı Hasan Palaz, Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü’nün eski müdürü Prof. Dr. Osman Kulak ve Marmara Araştırma Merkezi’nin (MAM) eski başkanı Prof. Dr. Murat Aydın’ı yargılıyor.

“Gülen Örgütü Mensubu 145 Kişiyi İşe Aldılar”

İddianamede, 17-25 Aralık operasyonlarının ardından göreve gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın 31 Aralık 2013 tarihli “bakanlıktan izinsiz işe alımı yasaklayan” genelge yayımladığı, bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlara personel alımını durdurma talimatı verdiği, sanıkların buna rağmen 145 Gülen örgütü mensubunu işe aldıkları kaydediliyor.

İşe başlayanların sözleşmelerinin daha sonra “vasıfsız oldukları ve genelgeye aykırı işe alındıkları” gerekçesiyle feshedildiği belirtilen iddianamede, sanıkların “silahlı terör örgütüne üye olmak ve yönetmek” ve “görevi kötüye kullanmak” suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyor.

HABERE YORUM KAT