1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK'dan Silivri'ye Yardıma Veto
TSKdan Silivriye Yardıma Veto

TSK'dan Silivri'ye Yardıma Veto

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rahatsızlığa yol açan Ergenekon sanıklarına avukatlık desteği, yapılan yeni değişiklikle kapsam dışında bırakıldı.

06 Şubat 2011 Pazar 13:48A+A-

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Arslan Güner'in imzasıyla yürürlüğe giren yönetmelik Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi davalarda yargılananlara TSK yardımının önünü kesiyor.

Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi davalarda yargılanan muvazzaf ve emekli subaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Yardımlaşma Vakfı'nın avukatlık ücreti yardımından yararlanamayacak. 2010 Ağustos ayında değiştirilen TSK Dayanışma Vakfı yönetmeliğinde, haklarında dava ya da soruşturma açılan personele 'hukuki destek yardımı' başlığı altında avukatlık parası ödenmesine ilişkin düzenleme yapıldı. Değişiklikte, 1 Mart 2011'den önce haklarında dava ya da soruşturma açılan personel, düzenlemenin dışında bırakıldı.

AVUKATLIK YARDIM LİSTESİNDE

TSK'da 'Silivri sanıklarına yardım' yönündeki iddialar tepki toplamış ve genç subaylar arasında rahatsızlığa neden olmuştu. Yeni Şafak, TSK Dayanışma Vakfı'nın konuyla ilgili yaptığı yönetmelik değişikliğine ulaştı. 1 Ocak 2000'de kurulan vakıf, TSK personeline vefat ve maluliyet yardımlarında bulunuyordu. Vakfın mütevelli heyeti, Ergenekon, Balyoz gibi davalarda yargılanan ya da haklarında soruşturma yürütülen personeli dikkate alarak 2010 yılının ağustos ayında yönetmelikte değişikliğe gitti. Avukatlık ücretini de TSK personeline yardım kapsamına aldı.

'ERGENEKON'CULARA YARDIM YOK

TSK Dayanışma Vakfı'nın yeni yönetmeliğinde 'Ekonomik ve Sosyal Yardımlar' başlığı altında 22 maddeden biri olan 'yardımların yapılabilmesi için aranan şartlar' bölümünde yapılan düzenlemede yardım kapsamı dışında olan personele yer verildi. Söz konusu maddenin C bendinde "Vakfın kuruluş tarihi olan 01 Ocak 2000 tarihinden önce vefat eden ve malul olanlara yardım yapılmaz. 01 Mart 2011 tarihinden önce haklarında soruşturma veya kovuşturma yapılan ya da hukuk mahkemelerinde dava açılanlara Avukatlık Ücreti Yardımı (Hukuki Destek) yapılamaz" denildi. Düzenleme, bu tarihten önce Ergenekon, Balyoz, Poyrazköy gibi davalarda Silivri Cezaevi'nde yargılanmaya başlayan ya da haklarında soruşturma yürütülen emekli ve muvazzaf subayları yardım kapsamı dışında tutuyor.

YÜZ KIZARTICI SUÇ DA KAPSAM DIŞI

Yeni yönetmelikte, 'Terörle Mücadele Kanunu'nun 15. maddesiyle avukatlık ücreti devlet tarafından ödenen personel ile resmi kurumlardan avukatlık desteği alan personeli de düzenleme dışında bıraktı. Ayrıca yönetmeliğe dolandırıcılık, inancı kötüye kullanma, zimmet, rüşvet gibi yüz kızartıcı suç işleyenlere de sözkonusu yardımın yapılmayacağı hükmü kondu. Öte yandan anayasal düzene karşı suç işlediği ileri sürülenler yardım kapsamına alındı.

Yöneticileri Genelkurmay belirliyor

TSK Dayanışma Vakfı yöneticileri, Genelkurmay dernek ve vakıflar şubesi tarafından belirleniyor. Vakfın genel müdürü ve diğer yöneticileri generallerden seçiliyor. Vakfın mütevelli heyeti başkanlığını ise Genelkurmay İkinci Başkanı yürütüyor. Vakıf yöneticilerinin görevleri karşılığında ücret aldıkları da söz konusu. Maaşların 3 bin ile 6 bin lira arasında değiştiği belirtiliyor.

Yönetmelikte Arslan Güner imzası

Darbe iddiasıyla yargılanan askerlere TSK yardımını kesen yönetmelik değişikliği Vakfın Mütevelli Heyeti tarafından 10 Ağustos 2010 tarih ve 35 sayılı kararı ile onaylanarak yürürlüğe girdi. Değişiklikte aynı zamanda vakfın mütevelli heyeti başkanı olan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in imzası bulunuyor. TSK Dayanışma Vakfı Genel Müdürü Emekli Tümgeneral Hikmet Çelik, değişikliğin ardından vakfın resmi internet sitesinde yayınlanan mektupta, bu durumu müjdeli haber olarak TSK personeline duyurdu.

Mürsel Karadeniz / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT