1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. TSK’da Yemek Duası Değişti
TSK’da Yemek Duası Değişti

TSK’da Yemek Duası Değişti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) yemek duası ve cenaze törenlerine ilişkin yeni düzenlemeye gidildi.

17 Aralık 2017 Pazar 12:33A+A-

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, birçok defa tartışma konusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) yemek duasında değişiklik yapıldı.

Daha önce “Tanrımıza hamdolsun, milletimiz varolsun” ifadesinin yer aldığı duada uygulama birliği sağlamak ve tereddütü ortadan kaldırmak gerekçesiyle düzenlemeye gidildi.

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli imzasıyla yayımlanan ve komutanlıklara gönderilen emirle yemek duası metni “Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun” şeklinde yeniden düzenlendi.

Yemek duasıyla ilgili yemekhanelerde bulunan levhalar da yeni düzenlemeye göre değiştirildi.

Canikli imzasıyla yayımlanan emirde, şu ifadelere yer verildi:

“Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı birlik, karargâh ve kurumlarda yemek duasının metniyle ilgili bazı tereddütler yaşandığı ve uygulamada farklılıklar olduğu bilinmektedir. Mevcut tereddütleri ortadan kaldırmak ve yemek duasında birliği sağlamak maksadıyla, birlik karargâh ve kurum amirlerince yemekhanelerde bulunan yemek duası levhası ‘Allahımıza hamdolsun, milletimiz varolsun’ şeklinde düzenlenerek yemek duası bu metin doğrultusunda yapılacak. Kuvvet komutanlıklarınca ilgili yönerge veya devamlı emirlerde emir esaslarına göre gerekli değişiklikler yapılarak yayımlanacak. Emrin alınmasına müteakip bölük/batarya/müstakil takım seviyesine kadar yayımlanarak uygulamaya başlanması sağlanacaktır.”

Öte yandan, Bakan Canikli tarafından, askeri cenazelerde tören sırasında bando tarafından cenaze marşı yerine Buhurizade Mustafa Itri’nin “Tekbir” adlı eserinin çalınmasına yönelik de bir emir yayımlandı.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum