1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK'da Özel Harp Dairesi Yalanları
TSKda Özel Harp Dairesi Yalanları

TSK'da Özel Harp Dairesi Yalanları

MİT’in Özel Harp Raporu hakkında Genelkurmay’dan “İşleme konmadı” açıklaması geldi. Oysa savcılıklar, raporu Darbe Komisyonu’ndan istemişti.

A+A-

Arzu Yıldız / Taraf

Genelkurmay Başkanlığı, MİT’in meclise gönderdiği 287 sayfalık Özel Harp Raporu’na ilişkin olarak 16 maddelik bir açıklama yaptı.

Karargâhın açıklamasında, “Söz konusu ihbar mektuplarının isimsiz ve imzasız” yazıldığı savunularak, bu mektuplarda yer alan bilgilerle ilgili Meclis’te işlem yapılmadığı ileri sürüldü.

Darbeleri Araştırma Komisyonu, açıklamada belirtildiği üzere belgelerle ilgili bir araştırma yapamamıştı. Çünkü, belgeler gönderildiğinde komisyonun resmî görev süresi sona ermişti. Ancak MİT’in Özel Harp Raporu’nun detaylarının basına yansımasından sonra, başta Bülent Arınç’a suikast iddialarıyla başlatılan Kozmik Oda soruşturması olmak üzere, birçok incelemede bu rapordaki bilgiler işleme kondu. Malatya Zirve Yayınevi, Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak da savcılıklar bu belgeleri talep etti. Belgeler, bu kritik davalarla ilgili yargı mercilerince işleme alındı. Açıklamada, yargıdaki bu süreçle ilgili bir bilgi yer almıyor. Açıklamada ayrıca, MİT belgelerinin basına “usulsüz” bir şekilde sızması da sorgulanıyor.

“Belgeler savcılarda”

Genelkurmay’ın açıklamasını Taraf’a değerlendiren TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu Üyesi Sırrı Süreyya Önder ise, bir yüzbaşının yargıçlara verdiği ifadelere dayanan belgelerin savcılıklara gönderildiğini söyledi. Önder; şöyle konuştu: “MİT’in Özel Harp ile ilgili belgelerle ilgili işlem yapılmaması gerçeği, bu yazı bize komisyonun resmî görev süresi bittikten sonra gelmesinden kaynaklanmıştır. Buna rağmen birçok savcılık bu belgeleri istemiş, komisyonca bu belgeleri talep eden savcılıklara gönderilmiştir. Burada Özel Kuvvetler’le ilgili bu bilgilerin MİT’in eline geçme şekli bizzat bu kuvvetlerde yer alan, soyadı yazılmadan adı yazılan bir yüzbaşının İstanbul Ağır Ceza yargıçlarına gidip doğrudan bilgi vermesi ve yargıçların bu bilgiyi MİT ile paylaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Eğer savcılık bu belgelere dönük araştırmalarını ve soruşturmalarını derinleştirmişse, legal illegal neler yapılmış sonucunu hep beraber görelim.”

“Özel Kuvvetler illegal değil”

Medya organlarında Özel Kuvvetler Komutanlığı ile ilgili çıkan haberler üzerine kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulduğu belirtilen Genelkurmay açıklamasından bazı bölümler:

»“Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesindeki bazı unsurların illegal faaliyetlerde bulunduğu” şeklindeki iddialardan yola çıkılarak, TSK personelini ilgilendiren ve devam eden soruşturma ve kovuşturmaları etkileme sonucu doğurabilecek nitelikteki yayınların kurumsal olarak TSK’ni de etkileyecek boyutlara dönüştüğü değerlendirilmektedir.

» Gündeme getirilen iddiaların kaynağı, 2007 yılında dönemin MİT Müsteşarı tarafından Devletin ilgili makamlarına elden sunulan isimsiz ve imzasız ihbar mektuplarıdır. Bu mektuplarda yer alan iddialar 2007 yılında incelenmiş, ancak herhangi bir işleme gerek görülmemiştir.

» İddiaların, yetkisiz ve usulsüz olarak, bir şekilde, basına sızdırıldığı bazı basın yayın organlarında yapılan yayınlardan anlaşılmıştır.

» Özel Kuvvetler Komutanlığı; gizli ve illegal bir yapılanma olmadığı gibi, faaliyetleri de illegal değildir.

HABERE YORUM KAT