1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK'da Kimsenin Yeri Boş Kalmaz
TSKda Kimsenin Yeri Boş Kalmaz

TSK'da Kimsenin Yeri Boş Kalmaz

AK Parti Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bazı generallerin 'Balyoz' soruşturması kapsamında tutuklanmasının Yüksek Askerî Şûra'da (YAŞ) sıkıntı oluşturmayacağını belirtti.

10 Haziran 2011 Cuma 04:08A+A-

Önceki akşam CNN Türk televizyonunun canlı yayınında gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, "TSK'da herhangi bir aksama olması söz konusu değil ve kimsenin yeri de bu noktada boş değildir. Şu anda herkesin görevini birileri yürütüyor. YAŞ toplantısına girerken önümüze tablolar gelecek, tabii inşallah iktidara devam etmemiz halinde bu çalışmaları yine kendileriyle yapacağız." dedi. Erdoğan, "Alttan gelen kadrolarla mı?" denilmesi üzerine, "Kim olursa." karşılığını verdi.

Erdoğan, Türkiye'de demokrasinin güç kazandığını, asker-sivil ilişkilerinin normalleşmeye başladığını dile getirdi. Fakat bu konuda bazı çevrelerin, özellikle de medyanın tahrik görevini sürdürdüğüne dikkat çekti. Bu çerçevede Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in duruşunu öven Başbakan, kendisinin takdir edilmesi gerektiğini savundu. Koşaner'in sık sık açıklama yapan, kamuoyu önüne çıkıp demeçler veren bir profil çizmediğinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Bunu sizin takdir etmeniz lazım. Genelkurmay başkanı olarak basın toplantılarına, bu tür şeylere girmiyor. Ağırlığını koyuyor, açıklama yapmaları gerektiği zaman da aralarında müzakereler yapıp yazılı açıklama yapıyor. Kabul edilir edilmez, beğenilir, beğenilmez ayrı mesele. Ama burada konumunu koruyor ve bizimle görüşme yapmak istediği anda da haberleşiriz, bir araya geliriz."

Başbakan Erdoğan'a, işadamı İnan Kıraç'ın, seçim tahminine ilişkin iddiaları üzerine yaptığı "Risk alıyor" açıklamalarının yanlış anlaşılıp anlaşılmadığı da soruldu. "Ben yine kullanırım onu." diyen Erdoğan, "Buradaki risk nedir?" sorusuna, "En azından gelecek yönetimlerle birçok işleriniz var. Örneğin, beni mesela açılışına davet ediyor. Gitmem. Artık söz konusu açıklamaların aksini beyan etmedikçe, 'Böyle bir şey söylemedim' demedikçe gitmem." cevabını verdi.

Kredi sorunu olup olmayacağına ilişkinse "Krediyi verecek olan ben değilim, bankalardır." hatırlatmasını yaptı. Bir gazetecinin, "riskin farklı noktalarda başına gelecekmiş gibi algılandığını" söylemesi üzerine de şunları kaydetti: "Bu ülkede toplum mühendisliği çok. Dobra dobra çıksa söylese, o benim için çok daha iyi olur. O zaman bu ifadeyi zaten kullanmam. Ama kapalı kapılar arkasında... Çık açıkça söyle. Ben 'Şöyle dedim' de. O benim için daha saygındır. Ben omurgalı duruşu severim."

TÜSİAD'ın duruşunu nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Erdoğan, "TÜSİAD'ın doğrusu ne olduğu belli değil. Ne zaman ne yaptığı belli değil. Ama konumu belli zaten. Bunu biz biliriz." ifadelerini kullandı. AK Parti Genel Başkanı, bedelli askerlikle ilgili bir soru üzerine, Genelkurmay'la görüşmelerin sürdüğünü ama bu konuda şehit ailelerinin hassasiyetinin önemli olduğunu vurguladı. "Ama çözülmesi gerektiğine de inanıyorum. 45-50 yaşında olup da askerliğini yapmamış olanlar var. Bunun üzerinde zaten Milli Savunma Bakanlığı'mızın çalışması var." dedi. (ZAMAN)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum