1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK: Hukuki Dayanağı Yok
TSK: Hukuki Dayanağı Yok

TSK: Hukuki Dayanağı Yok

Akşam gazetesinin manşetten verdiği, "Karargâhta 40 paralel paşa" haberine bir tepki de Genelkurmay Başkanlığı'ndan geldi.

28 Haziran 2014 Cumartesi 17:18A+A-

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, iddiaların Türk Silahlı Kuvvetleri'ni (TSK) hedef aldığı belirtildi.

"Son günlerde bazı basın ve yayın organlarında yayımlanan yazılarda ve programlarda, TSK'ya mensup bazı personelin gündemde olan bir yapılanma ile ilişkili olduğu iddia edilerek TSK'yı hedef alan haber ve yorumlara yer verilmektedir. Anılan haber ve yorumlarla, TSK içinde hiyerarşi ve disiplin dışı oluşumların teşkilatlanabildiği imajının yaratılmak istendiği üzüntü ile izlenmektedir. Kamuoyu nezdinde TSK'nın kurumsal kimliği ile mensupları hakkında olumsuz algı yaratma çabasını içeren iddia ve yorumların, hiçbir hukuki, insani ve vicdani dayanağı bulunmamaktadır. İleri sürülen iddiaları araştırmak ve gerekli idari/adli işlemleri yapabilmek için bugüne kadar resmi istihbarat makamlarından somut hukuki hiçbir bilgi ve belge TSK'ya ulaşmamıştır."

"Her iddia titizlikle araştırılıyor"

Açıklamada, her iddianın araştırıldığı ancak karalama haberlerler yapanlarla ilgili de hukuki yollara başvurulduğu belirtildi.

"TSK'nın, anayasal ilkelere bağlı, yüce Türk milletinin ve devletinin hizmetinde, sadece yasalarla ve hükümet direktifleriyle kendisine verilen görevleri yapan anayasal bir kurum olduğu bilgisi birçok defa kamuoyu ile paylaşılmıştır. Her türlü yıkıcı, bölücü ve yasadışı kişi ve oluşumlardan TSK'nın temizlenmesinin yasal bir görev ve sorumluluk olduğuna inanılmaktadır. TSK bu konu üzerinde önemle ve hassasiyetle durmuştur ve durmaya devam etmektedir. Ancak somut bilgi ve belgeye dayanmayan dedikodu mahiyetindeki maksatlı haber ve yorumlar ile TSK'nın ve mensuplarının yıpratılmaması ve ayrışmalara neden olunmaması için ülkesini ve milletini seven, ülkemizin birlik ve beraberliğine sözde değil özde önem veren her vatandaşımız tarafından azami hassasiyet gösterilmesi gerekliliğine inanılmaktadır. TSK'nın kurumsal kimliğini ve personelini ilgilendiren her türlü iddia, titizlikle araştırılmakla birlikte somut bilgi ve belgeye dayanmayan, kişileri karalamaya matuf haber ve yorum yapan ve bunu kasıtlı olarak medyaya sızdıran kişiler hakkında da hukuki yollara başvurulmuştur ve başvurulmaya devam edilecektir."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de haberi 'büyük sorumsuzluk örneği olarak' gördüğünü açıklamıştı.

"Karargâhta 40 paralel paşa" manşetiyle çıkan Akşam gazetesi, haberini Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla oluşturulan özel bir ekibin üç ay süren araştırmasına dayandırmıştı. Haberde, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yüzde 50'si paralel bağlantılı... 40 general ve amiral örgütle bağlantılı... Bir kuvvet komutanı paralel yapıyla çok yönlü işbirliği içinde" ifadeleri yer alıyordu.

aksam_main.jpg

Genelkurmay Başkanlığı, Akşam Gazetesi

HABERE YORUM KAT