1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK Fişleyip Demirel'e Rapor Verdi
TSK Fişleyip Demirele Rapor Verdi

TSK Fişleyip Demirel'e Rapor Verdi

Genelkurmay Başkanlığı'nın, 28 Şubat döneminde YAŞ kararıyla ordudan atılan personeli sivil hayatta da fişlediği ve fişleme kayıtlarını dönemin Cumhurbaşkanı Demirel'le paylaştığı ortaya çıktı.

A+A-

Meclis Darbeleri Komisyonu'na gönderilen 28 Şubat dönemine ait bazı fişleme kayıtlarında YAŞ kararıyla ordudan atılan personelin Genelkurmay tarafından sivil hayatta da takip edildiği ortaya çıktı. TBMM'nin internet sitesinde yayınlanan Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Raporu'nun eklerinde, Cumhurbaşkanlığı'ndan Komisyon'a gönderilen 28 Şubat dönemine ait, bugüne dek gün yüzüne çıkmamış bazı fişleme kayıtları yer aldı.

SİVİL HAYATTA DA RAHAT YOK

Bu kayıtların, 'Cumhurbaşkanlığı Süleyman Demirel Arşivi'nden çıktığı da listelerin üzerindeki kaşelerden anlaşılıyor. Raporun eklerinde yer alan bilgi ve belgelere göre; 'irticai faaliyet ve yaşam biçimi' iddia ve gerekçeleriyle, YAŞ kararıyla ordudan ihraç edilen personelin Genelkurmay Başkanlığı tarafından sivil hayatta takibi yapıldı ve bu takip sonuçları da fişleme listeleri halinde Cumhurbaşkanlığı'na gönderildi. Söz konusu belgelerde, ordudan ihraç edilen personelin adı soyadı, rütbesi ve TSK'dan ilişiğinin kesilmesinden sonra çalıştığı iş yeri hakkında bilgiler yer alıyor.

REFAH'LI BELEDİYELER DESTEKLİYOR

'YAŞ kararı ile TSK'den atılan ve Refah Partili belediyelerce İşe alınan Personel Listesi' başlıklı söz konusu belgelerde, bir belediyede veya özel kuruluşta işe girmemiş olanlar için herhangi bir kaynak ve delil belirtilmeksizin 'Refah Partisi'nce maddi açıdan destekleniyor' ifadesi kullanılıyor. Listelerde, YAŞ kararıyla ordudan atılmış bir 'Albay' için çalıştığı iş yeriyle ilgili 'duyum' ifadesinin kullanılmış olduğu görülüyor. (Yeni Şafak) 

HABERE YORUM KAT