1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK Dinleme Cihazlarını MİT'e Devretti
TSK Dinleme Cihazlarını MİTe Devretti

TSK Dinleme Cihazlarını MİT'e Devretti

Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Genelkurmay’ın dinleme üssü GES komutanlığı’nı MİT’e devredildi.

24 Ağustos 2011 Çarşamba 16:24A+A-

İsmi yasadışı dinlemeler ve derin devlet bağlantılı organizasyonlarla gündeme gelen, 12 Eylül darbesinin de sembolik merkezi olan Bayrak Garnizonu, tüm dinleme cihazlarıyla birlikte MİT’e devredildi.

Kamuoyunda büyük tartışmalara neden olan Genelkurmay’ın dinleme üssü GES komutanlığı’nı MİT’e devredildi. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla yapılan devir işlemiyle yıllarca derin devlet için istihbarat toplayan Türkiye’nin en büyük askeri dinleme üssü sivil kontrolüne girdi.

12 Eylül darbesinin tüm planlama ve muhabere işlemlerini yürütülmesinden dolayı harekatın ismiyle yani ‘Bayrak’ Garnizonu olarak bilinen Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı sahip olduğu teknolojik altyapı ve kapasite ile göz kamaştırıyor.

Afganistan’dan Somali’ye kadar kriptolu haberleşme ve tüm Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu’da elektronik izleme ve dinleme kapasitesine sahip uydu ve yer sistemleri bundan böyle MİT’in Elektronik Teknik İstihbarat (ETİ) biriminin kontrolünde olacak. Birimin MİT’e devriyle hem istihbaratta sivilleşme hem de istihbaratın koordinasyonu sağlanması da planlanıyor.

NATO, SSCB’ye karşı kurmuştu

Bu kararla birlikte Türkiye’de sivillerin kontrolü dışında teknik dinleme yapabilmenin altyapısı da kalmadı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım önceki gün Ankara’da gazeticelerle yaptığı toplantıda Genelkurmay’ın artık dinleme yapmadığını belirterek “Genelkurmay Başkanlığı dinleme cihazlarını MİT’e devrediyor. Artık öyle bir faaliyet yapmıyor’’ dedi.

Yıldırım’ın bu açıklaması 1950’li yılların sonunda NATO tarafından Sovyet tehdidine karşı kurulan Bayrak Garnizonu içindeki Türkiye’nin en yüksek kapasiteli elektronik istihbarat ve dinleme üssünün bulunduğu GES Komutanlığı’nı gündeme getirirdi.

MİT’e devredilecek cihazlar arasında dönemin Genelkurmay 2’inci Başkanı Aslan Güner’in de yasadışı olarak kullandığı iddia edilen dinleme cihazları da var. Dinleme cihazı alma ve mahkeme kararıyla dinleme yapma yetkisinin ancak Emniyet, Jandarma ve MİT tarafından yapılabileceğini düzenleyen 5397 sayılı yasaya muhalefet, Genelkurmay’ın elindeki dinleme cihazlarını MİT’e devretmesiyle ortadan kalkıyor.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın MİT’e devredileceğini bildirdiği cihazlardan en önemlileri ise 12 Eylül Askeri Harekata ismini veren Bayrak Garnizonu’nda bulunan Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda bulunuyor.

Dünyanın yarısını dinleyebiliyor

GES komutanlığı, diğer adıyla Bayrak Garnizonu, Genelkurmay Başkanlığı’nda Muharebe ve Elektronik Bilgi Sistemleri (MEBS) Başkanlığı’na bağlı olarak görev yapan, tugay seviyesinde bir birlik. Soğuk Savaş dönemlerinde Amerikalılar tarafından Sovyetler Beirliği ve Varşova Paktı’na karşı istihbarat toplamak amacıyla 1950’lerin sonunda kurulmaya başlandı. Daha sonra NATO ve milli kontrole verildii. Burada yer alan dinleme cihazları ve antenler, Afganistan’dan Somali’ye kadar Türk birlikleriyle doğrudan kriptolu haberleşmeyi sağlayacak, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu ülkelerinde elektronik izleme yapacak, uydu ve yer sistemlerine sahip.

Dinleyemeyeceği cihaz yok

Askeri elektronik istihbarat üssü olan GES’teki ileri teknoloji ürünü izleme ve dinleme cihazlarının, istihbarat toplamakla görevli diğer kurumlar olan MİT, Emniyet, Jandarma’da hatta bu teknolojinin yönetildiği kurum Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) bulunmadığı, uzmanlarca ifade ediliyor. GES’in elindeki uydu ve yer antenleriyle Türkiye’nin içi ve yakın çevresinde dinleyemeyeceği telefon ve izlemeye alamayacağı elektronik cihazın bulunmadığı öne sürülüyor.

Casusluk soruşturmasında arandı

Bayrak Garnizonu, kamuoyunda yaygın olarak ilk kez ‘Bayrak Harekâtı’ kod ismi verilen 12 Eylül 1980 askeri darbesinde harekât iletişim üssü olarak kullanılması münasebetiyle duyulmuştu. Yıllarca Türkiye’nin en gizli askeri üslerinden biri olarak bilinen GES Komutanlığı’nın bu özelliği, son soruşturmalar çerçevesinde değişmişti. 2008 Şubat’ında GES Komutanı Tuğgeneral Münir Erten’e ait olduğu öne sürülen ve iki gün sonra Kuzey Irak’a başlatılacak sınır ötesi harekâttan bahsedilen bir telefon konuşmasının kaydı, internette yayımlanmıştı. Son olarak, TSK’nın gizli bilgilerini fuhuş tuzakları dahil çeşitli yöntemlerle elde edip menfaat karşılığı satmakla suçlanan casusluk şebekesi soruşturması çerçevesinde, Ekim 2010’da GES Komutanlığı’nda da arama yapılmıştı.

Aslan Güner 2 bin kişiyi dinletmişti

Prof. Dr. Baskın Oran’ın yasa dışı dinlendiği iddiası üzerine başlatılan soruşturmada da dönemin Genelkurmay 2’inci Başkanı Orgeneral Aslan Güner’in İstihbarat Başkanlığı görevini yürütürken önemli isimleri dinlettiği ortaya çıkmıştı. Güner’in 2007 yılında terörle mücadelede kullanılacağı gerekçesiyle İsrail’den aldırdığı cihazlarla 2 binden fazla kişiyi dinlettiği tespit edilmişti. Dinlenen kişiler arasında Baskın Oran, Doğu Ergil, Fikri Sağlar, Kenan Işık, Ziya Halis, Orhan Miroğlu, Sırrı Sakık, Leyla Zana, Sebahat Tuncel gibi isimlerin bulunduğu iddia edilirken dinleme yapılan aracın fotoğrafı ve plakası da tespit edilmişti.

Eruygur’un aracı hala bulunamadı

Ergenekon sanığı emekli orgeneral Şener Eruygur’un, Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde benzer şekilde yasadışı dinleme yaptırdığı da belirlenmişti. Örtülü ödenekten 4 milyon lira ve 2 milyon 400 bin Dolar harcayarak dinleme cihazı alımı yapan Şener Eruygur’un cihazları ise henüz bulunamadı. Başbakanlık Teftiş Kurulu (BTK) müfettişleri paranın 5 GSM izleme 2’de internet izleme alımında kullanıldığını belirlemişlerdi.

STAR 

HABERE YORUM KAT