1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK: Aktütün’deki Cephane Envanter Dışı
TSK: Aktütün’deki Cephane Envanter Dışı

TSK: Aktütün’deki Cephane Envanter Dışı

Genelkurmay Başkanlığı, Sabah gazetesinde yer alan, “Faili meçhul cephanelik! Aktütün’de Jandarma Karargahı’nın hemen yanındaki hurda deposunda çok sayıda silah ve patlayıcı bulundu” haberi hakkında bir açıklama yaptı.

17 Ocak 2011 Pazartesi 22:12A+A-

Genelkurmay Başkanlığı, Aktütün'de Jandarma Karargahı'nın hemen yanındaki hurda deposunda, envanter dışı silah, mühimmat ve patlayıcı bulunduğunu belirtilerek, "Soruşturma kapsamında, halen bahsi geçen silahların herhangi bir olayda kullanılıp kullanılmadığının araştırılması yapılmakta olup, soruşturma devam etmektedir" açıklamasında bulundu.

Genelkurmay Başkanlığı, Sabah gazetesinde yer alan, "Faili meçhul cephanelik! Aktütün'de Jandarma Karargahı'nın hemen yanındaki hurda deposunda çok sayıda silah ve patlayıcı bulundu" haberi hakkında bir açıklama yaptı.

Genelkurmay, Aktütün Jandarma Karargahı hurdalığında "envanter dışı" cephanelik bulunduğu haberini doğrulayarak, Askeri Savcılığın konuyla ilgili adli soruşturma başlattığını bildirdi. 19 Ekim 2010 tarihinde 21'inci Jandarma Sınır Tugayı 1. Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı, Durak 1'inci Sınır Bölük Komutanlığı hizmet binasının güneyindeki hurdalık depoda, envanter dışı silah, mühimmat ve patlayıcı bulunduğunu belirten Genelkurmay, cephaneliğin 8 adet kaleşnikof tüfek, 3 adet 7,92 mm. İran yapımı mauser, 1 adet roketatar, 2 adet kaleşnikof kasaturası, 26 adet kaleşnikof şarjörü, 65 adet kaleşnikof fişeği, 55 adet mauser'e ait fişek ve 273 adet dinamit lokumundan oluştuğunu bildirdi.

Genelkurmay, daha sonra, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nın emri ile idari tahkikat heyeti oluşturulduğunu belirterek, "İdari Tahkikat Heyeti'nin incelemesi 21 Ekim 2010 tarihinde tamamlanmıştır. 25 Ekim 2010 tarihinde ise askeri savcılık tarafından adli soruşturmaya başlanılmıştır. Askeri savcının talimatıyla, gerekli önlemler alınarak bulunan malzemeler muhafaza altına alınmış, 273 adet dinamit lokumu ise yapılan incelemeyi müteakip, tehlike arz etmesi nedeniyle imha edilmiştir. Soruşturma kapsamında, halen bahsi geçen silahların herhangi bir olayda kullanılıp kullanılmadığının araştırılması yapılmakta olup, soruşturma devam etmektedir" açıklamasını yaptı.

HABERE YORUM KAT