1. HABERLER

  2. HABER

  3. TSK 2 Sanık İçin Sehven ‘Yoktular’ Demiş
TSK 2 Sanık İçin Sehven ‘Yoktular’ Demiş

TSK 2 Sanık İçin Sehven ‘Yoktular’ Demiş

Genelkurmay “Balyoz belgelerinin sahte olduğunun en büyük kanıtı” diye gösterilen yazısını düzeltti. Mahkemeye, Dereli ve Candemir’in yurtdışı görev zamanları ile ilgili sehven hata yapıldığını bildirdi.

07 Mayıs 2011 Cumartesi 02:41A+A-

GENELKURMAY Başkanlığı'ndan Balyoz Darbe Planı davasının görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen bir yazı, sanıkların "işte belgelerin sahte olduğunun kanıtı" tezini kökten çürüttü. Genelkurmay, daha önce mahkemeye gönderdiği yazıda tutuklu sanıklar Hakan Dereli ve Aytekin Candemir'in Balyoz Darbe Planı'nın görüşüldüğü seminer döneminde yurtdışında görevli olduklarını bildirmişti. Sanıklar da bu yazıyı, Balyoz Planı belgelerinin sahte olduğuna en büyük kanıtlardan birisi olarak kullanmışlardı.

Ancak Genelkurmay'dan Balyoz Mahkemesi'ne gönderilen son yazıda Hasan Hakan Dereli ile Aytekin Candemir'in görev tarihlerinin 'sehven' hatalı yazıldığını bildirdi. Genelkurmay'ın yazısında Dereli hakkında 28 Şubat 2002 olarak bildirilen tarihin 28 Ağustos 2002 olduğu, Candemir'in ise yurt dışı görev tarihinin 23 Şubat 2002 değil, 23 Mart 2002 olduğu vurgulandı. Böylece, davayı itibarsızlaştırmak isteyen çevrelerin ve sanıkların Balyoz plan semineri ve çalışmaları sürerken söz konusu sanıkların yurtdışında olduğu ifadesi yalanlanmış oldu.

Darbeler dönemi kapansın diye...

Son iki duruşmaya katılmaması dikkat çeken savcı Savaş Kırbaş'ın da hazır bulunduğu Balyoz davasının dünkü duruşmasında ilginç diyaloglar yaşandı. Balyoz davasına yoğun ilgi olması nedeniyle duruşmaya katılan ve izleyiciler için ayrılan yerler dolduğu için ayakta kalan sanık yakınları, koridorlara konulan sandalyelerde duruşmayı izledi. Sanık avukatlarının savunması sırasında sanık yakınlarından alkışlamalar gelmesi üzerine Mahkeme Başkanı Ömer Diken ''Burası tiyatro değil'' diyerek, izleyicileri uyardı.

Tuncay Çakan'ın avukatı Salim Şen, tahliye taleplerini reddeden 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay'ın "tahliye edilsinler dedim diye meslektaşlarım benimle selamı sabahı kesti" iddiasına Mahkeme Başkanı Ömer Diken'in 'dedikodu' dediğini iddia etti. Bunun üzerine Başkan Diken sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek "Hukuki olan kısımlar hukuk metnidir. Akçay'ın meslektaşlarının 'selamı sabahı kestiğine' ilişkin sözleri ise hukuki değildir ve bu kısım dedikodudur. Akçay'a verdiği karardan dolayı selamı kesen varsa, Teftiş Kurulu bunun gereğini yapsın'' dedi.

Müdahil ÖZGÜR-DER adına duruşmaya katılan avukat Necip Kibar, sanık Çakan'ın ''Şimdi yeni bir şey türedi insanlar gecenin üçün de sorguya alınıyorlar'' sözleri üzerine ''Askeri darbeler döneminde insanların, gecenin üçünde eşleriyle çocuklarıyla götürüldüklerini yaşadık'' dedi. Diğer sanıklar ve avukatlarının tepkisi üzerine Kibar ''Türkiye'de en büyük acılar, askeri darbeler döneminde yaşandı. Hukuki bir yargılama elde etmek istiyorsak Anayasa, yasalar konusunda çaba sarf etmeleri gerekir. Burada bulunmamızın sebebi Türkiye'de darbeler döneminin kapanması içindir'' dedi.

HELİN ŞAHİN / STAR

HABERE YORUM KAT

1 Yorum