1. HABERLER

  2. HABER

  3. Trump'ın Cami Karşıtı Söylemi Tepki Çekti
Trump'ın Cami Karşıtı Söylemi Tepki Çekti

Trump'ın Cami Karşıtı Söylemi Tepki Çekti

ABD'de 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti içindeki yarışı lider olarak devam ettiren iş adamı Donald Trump, ABD'deki bazı camileri kapatabileceğini söyledi.

A+A-

Fox Business Network'e (FBN) konuşan Trump'ın camilere yönelik ifadesine müslümanlar anında tepki gösterdi.

Kampanyasını açıklarken yaptığı ilk mitinginde ABD'deki Meksikalıları ve göçmenlere yönelik nefret ifadeleri kullanarak sınıra duvar öreceğini bildiren Turmp'ın, en son açıklamasının hedefinde müslümanlar yer aldı.

Trump, Jim Varney'un sunduğu programa telefonla bağlanarak yine çirkin ifadelerde bulundu. Fox'un sunucusu Varney, programında Trump'a, İngiltere'nin IŞİD'e katılmak için seyahat edenlerin pasaportlarını iptal edeceğine ve buna ek olarak da bazı camileri kapatacağına ilişkin tasarısını gündeme getirip, başkan olması durumunda buna benzer bir yol takip edip etmeyeceğini sordu.

Trump, soruya verdiği cevapta, “Bunu yapardım. Kesinlikle. Bunun çok iyi olduğuna inanıyorum. Orada bir sürü teklifin olduğunu biliyorum.” ifadesini kullandı.

Daha sonra sunucu Varney'in düşünce ve din özgürlüğünü garanti altına alan ABD Anayasası'nın 1. maddesini hatırlattığı Trump, “Eh bilmiyorum. Ben bir caminin kapandığını hiç duymadım. Bu camiye bağlı.” diye devam etti.

Müslümanların Tepkisi Gecikmedi

ABD'nin en büyük Müslüman sivil haklar örgütü Amerika İslâm İlişkileri Konseyi (CAIR) Sözcüsü İbrahim Hooper, Trump'ın sözleri üzerine yaptığı açıklamada, “Önde giden bir Cumhuriyetçi adayın ABD Anayasası'nın 1. maddesini ihlal edeceğini duyurması çok çirkin.” değerlendirmesinde bulundu.

CAIR'in Devlet İşleri Dairesi Müdürü Robert McCaw da “Trump'ın, Amerika’daki camileri kapatma isteğini ortaya atması, anayasanın ve ulusumuzun el üstünde tutulan din özgürlüğü ilkesine tamamen aykırı.” dedi.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından Ben Carson da müslüman birinin ABD Başkanı olmaması gerektiğini içeren sözü nedeniyle ülkedeki birçok kesimin tepkisini çekmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT